Українська правда

Кадрова мапа першого етапу. Як українці пройшли "креш-тести" перед стартом сезону

Sara Damne/BILDBYRÅN
Кадрова мапа першого етапу. Як українці пройшли креш-тести перед стартом сезону

Ось-ось головні тренери українських біатлонних збірних оголосять склади на сезон, який стартує вже менш ніж за два тижні. Наші чоловіки та жінки мали шанси проявити себе на контрольних стартах у Швеції, Норвегії та Австрії. Результати цих перегонів – це як додаткові картинки, з яких наставники складуть великий кадровий пазл. Адже окрім цих стартів тренери прийматимуть рішення на основі всіх даних. Вони бачать, хто як тренується, хто в якому моральному стані, хто може додати, а кому ще потрібен час.

Як не крути – багато чого у спорті прийнято не виносити назагал, а залишити в роздягальні. Ми ж підсумуємо для вболівальників видиму частину айсбергу, тобто результати у згаданих контрольних стартах.

Дмитренко – майже відмінниця

У жінок найбільш яскраво в контрольних стартах на відкритій першості Швеції виглядала 25-річна Христина Дмитренко – біатлоністка, яка по суті провела лише один повноцінний сезон у дорослому біатлоні. У короткій індивідуальній гонці вона фінішувала на 6-й позиції, маючи три промахи на чотирьох вогневих рубежах. Вище у фінішному протоколі було кілька іменитих шведок, але результат українки видається доволі конкурентним. І найкращим із поміж інших українських дівчат. У коментарі Чемпіону Христина сказала, що бігла першу гонку не на основних лижах, тому можемо припустити, що запас у швидкості ще є.

Христина Дмитренко

Христина Дмитренко

Instagram

Вже у спринті Дмитренко знову стала найкращою серед українок – четверте підсумкове місце й десята швидкість на дистанції. Переможниці, зірковій шведці Ельвірі Еберг, вона програла ходом півтори хвилини. Це багато, але це наша реальність і далеко не катастрофічна. Скинути б цей програш до однієї хвилини, і тоді, за певних обставин, можна нав’язувати боротьбу.

До речі, ще до початку змагань головний тренер Микола Зоц казав, мовляв, за Христиною практично заброньовано місце в основі на етапи Кубку світу. Можливо, не маючи тягара відбору спортсменка добре провела шведські гонки. Хоча ще до них біатлоністка впевнено казала, що вірить у власні сили й почувається готовою до сезону.

Джима окремо, але її беремо?

Юлія Джима – багаторічна лідерка збірної. Вже не перший рік 33-річна біатлоністка тренується за програмою словенського фахівця Уроша Велепця. Хоча, як каже Микола Зоц, під його контролем. Біатлоністка бігла контрольні гонки окремо від команди – на відкритій першості Австрії, хоча й збір проходила разом з усіма у Швеції. В Австрії ж, окрім господарок, були й збірні Словенії та Болгарії. У відносно конкурентній компанії досвідчена українка особливо не виблискувала – 14-та позиція у спринті та 7-ма в короткій "індивідуалці".

Стрільба була не ідеальною, але й не відверто провальною: дві хиби у спринті, що, звісно, багатенько, та одна в "індивідуалці", де є чотири вогневих рубежі. Програш за швидкістю – завеликий. Наприклад, Лізі Гаузер, титулованій лідерці австрійської команди, Джима програла лише чотири секунди. Але ж в австрійки, яка ніколи не була надто швидкою, аж три неточних постріли – а це аж 2 хвилини та 15 секунд штрафного часу.

Юлія Джима

Юлія Джима

Instagram

Хоча розуміємо, що участь в таких стартах – це можливість подивитися на себе збоку, відчути своє тіло та зробити певні коригування. Результат тут хоч і важливий, але все ж таки вторинний.

Загалом на одну гонку (спринт, індивідуальна) Україна зможе заявляти 5 біатлоністок. Швидше за все, на етап поїде й запасна атлетка, хоча це не точно. За умови, що Джима та Дмитренко вже в основі – залишається, як мінімум, три вакансії. А теоретично претендують на них Анастасія та Олександра Меркушини, Анна Кривонос, Олена Городна, Надія Бєлкіна, Лілія Стеблина, Дарина Чалик та Ксенія Приходько. Дві останні та Олександра Меркушина участі у шведській індивідуальній гонці не брали, а у спринті не пробилися до топ-20.

Якщо відштовхуватись від цих результатів, то до основи мали б долучитися Меркушина-старша, Кривонос, Городна та Бєлкіна. А інші дівчата б представили Україну на Кубку IBU. Але знову ж таки, це все дуже умовно, тренери мають свої прораховані "розклади" та складний розклад.

Анастасія Меркушина

Анастасія Меркушина

Instagram

До речі, дівчата неодноразово наголошували, мовляв, шведські старти не є відбірковими. Є також інформація, що першим гонкам сезону ще передуватиме кілька контрольних гонок під час тренувань – аби визначитись зі складом остаточно.

Мандзин вже має "бронь"?

Результати в контрольних гонках наших чоловіків мають певну схожість із жіночими. Явним лідером став представник так званого молодого покоління, 21-річний Віталій Мандзин. В Ідре він у класному стилі виграв "індивідуалку" та був 8-м у спринті. У переможній гонці "заткнув за пояс" шведів Понсілуому та Самуельсона – еліту світового біатлону. Нехай це була лише першість країни, але психологічно для молодого біатлоніста це важливо. Хоча й він вже має певний досвід виступів на Кубку світу, де потрапляв до залікової зони. Здається, у цьому сезоні це буде вже "доросліший" Мандзин.

Віталій Мандзин

Віталій Мандзин

Капітан чоловічої команди Підручний, як і Джима, готується за індивідуальною програмою. Дмитру також 33, і він вже неодноразово пояснював, що такий підхід для нього більш оптимальний, тому й продовжив співпрацю зі словаком Юраєм Санітрою.

За позиціями Дмитро показав набагато нижчі результати, аніж Мандзин. Але ж і стартував він у відкритій першості Норвегії, а там зібралась вся європейська еліта! Підручний у спринті був ідеальним на вогневих рубежах, але повільним на дистанції – це лише 25-те місце на фініші. Аналогічний результат показав і в масстарті. У складну погоду на чотирьох рубежах припустився лише однієї хиби. Але на трасі чемпіона світу 2019 року знову було не впізнати.

Дмитро Підручний

Дмитро Підручний

Instagram

Висновок напрошується один – підготовку побудували так, що зараз Дмитро ще переварює навантаження, і з часом має розбігтись.

У чоловічій збірній конкуренція дещо загострилась через погіршення результатів у минулому сезоні. Команда втратила можливість заявляти на особисту гонку п’ять учасників, тепер – лише чотири. Підручний ще до контрольних стартів казав, що він вже пройшов відбір – за результатами минулого сезону. Логічно, що після шведської феєрії подолав сито відбору й Мандзин.

Також має бути в основі Антон Дудченко, який у двох гонках у Швеції був у топ-10. Богдан Цимбал фінішував 14-м та 22-м. Обидва хлопці – вже перевірені боями змагань найвищого рангу, кожен має свої сильні та слабкі сторони, протягом останніх років вони були практично незамінними.

Анна Кривонос та Антон Дудченко

Анна Кривонос та Антон Дудченко

Instagram

Якщо Мандзин вже влетів у двері, то 20-річний Богдан Борковський туди лиш голосно постукав. Він був 43-м в "індивідуалці", але 7-м у спринті! Чи "кинуть" його в горнило великого біатлону з першого етапу – малоймовірно. Але віримо, що це наше близьке майбутнє.

Руслан Ткаленко, Тарас Лесюк, Денис Насико та Артем Тищенко також мають неабиякий досвід на Кубку світу. Хоча результатами у Швеції вони особливо не вражали. Однак когось із них Надія Бєлова, очевидно, бачить в основі на Кубку світу в Контіолахті. В інтерв’ю Чемпіону головна тренерка обіцяла, що визначиться зі складом у найближчі дні.

Зазначимо, що змагальна програма першого етапу доволі насичена та розтягнута в часі – змішані естафети, класичні естафети, спринти, індивідульні гонки та масстарти, до яких ще треба пробитися.

Цілком ймовірно, що склад основи буде ширшим для можливих ротацій та замін.

Юлія Джима Кубок світу з біатлону Дмитро Підручний Христина Дмитренко Віталій Мандзин статті