Коли анулюють трансфери: Українець два роки очолював медичну службу німецького Гамбурга | Блоги | Champion.com.ua
Мій профіль

Коли анулюють трансфери: Українець два роки очолював медичну службу німецького Гамбурга

17.08.2020 18:05 Андрій Твердохліб 2964 0
Коли анулюють трансфери: Українець два роки очолював медичну службу німецького Гамбурга
Микола Ліневич (праворуч)

Джерело - Чемпіон.

Уродженець Дніпропетровська Микола Ліневич шість років відпрацював в медичній службі німецького Гамбурга, причому останні два роки її очолював. Потім працював в найпопулярнішому клубі Саудівської Аравії Аль-Хіляль, а з 2012 року передає свій досвід Дніпру. Максим Розенко розпитав авторитетного фахівця про специфіку клубної роботи в німецькій бундеслізі.

2 мільйони футболістів

- Пане Миколо, чому саме німецька фармацевтика вважається кращою в світі?

- У розвинутих країнах більш досконала медична система - це аксіома. В Україні є велика кількість чудових лікарів. Але далеко не завжди вони мають у своєму розпорядженні сучасне медичне обладнання. Принаймні, у їх німецьких колег є величезна перевага в цьому аспекті. Це як порівнювати "таврію" з "мерседесом". До певної швидкісного межі можна їхати на обох машинах і практично не помічати різницю. Але потім все стає на свої місця. Технології не тільки в медицині мають вирішальне значення.

- Але рівень життя, скажімо, у Великобританії, не нижче ніж в ФРН. Чому ж німецька медицина "рулить"?

- Німецька фармацевтична галузь традиційно вважається більш надійною. Тут багато пояснень. Що стосується спортивної медицини, то суха статистика свідчить, що в Німеччині футболом займаються 2 мільйонів чоловік. Це спорт №1 в країні. Причому створені умови для футболістів будь-якої кваліфікації. У кожному місті є величезна кількість полів і аматорських ліг. Футбол не буває без травм. Травмуються і любителі. Їм роблять такі ж складні операції, як і професіоналам - наприклад, відновлення хряща сучасними методами. Для цього потрібно трансплантація хряща, його заміна, нарощування в пробірці і підсадка. Тобто, у німецьких медиків завжди достатньо практики.

- Футболісти-аматори можуть собі дозволити дорогі операції?

- Можуть - практично у всіх є медичні страховки. Якщо людині потрібен протез колінного суглоба, будь-яка страхова компанія оплатить цю операцію. Професійні футболісти виграють лише в тому, що мають на неї першочергове право. Тоді як любителю потрібно чекати своєї черги, і це очікування може розтягнутися на 6-12 тижнів.

- Як робота німецьких лікарів позначається на результатах виступів команд бундесліги і збірної Німеччини?

- Головне завдання медичних служб - виводити гравців на пік форми напередодні найважливіших матчів. А хороша фізична підготовка дуже часто грає вирішальну роль в досягненні результатів.

Читайте також: "Скала запрошував мене у Шахтар". Він виграв Лігу чемпіонів, послав Заммера до біса і двічі забив Оліверу Кану

Коли страждає іміджу клубу

- Як вийшло, що українець зайняв керівну посаду в медичній службі команди бундесліги?

- До Німеччини я приїхав разом з родиною в 1996 році. Працював в Гамбурзі в приватній клініці. В 2005 році мене почали залучати для роботи на гонорарної основі в медичну службу клубу. Лікарем команди був колега, з яким разом працювали в клініці. Він мене і порекомендував керівництву Гамбурга на своє місце, коли вирішив змінити роботу. Чому колега пішов? Посада клубного лікаря - дуже специфічна робота. Не всім вона підходить.

- Відмінність медичної служби німецького клубу від українських лежить тільки в області технологічного оснащення?

- Саме принципова відмінність у тому, що медична служба клубу бундесліги набагато більш незалежна від свого керівництва. Був випадок, коли ми підписали контракт з нападаючим однієї з європейських збірних. Сума контракту становила 2 мільйони євро. О третій годині дня вже повинна була відбутися презентація новачка. Але в 10 ранку футболіст проходив медичне обстеження, в результаті якого з'ясувалося, що стан його здоров'я не такий гарний, щоб довго і успішно грати в бундеслізі. Трансфер був анульований. Це було уроком, адже постраждав імідж клубу. Плюс були юридичні розгляди з футболістом. Після цього випадку медичні обстеження з дебютантами Гамбурга завжди проводилися завчасно.

- Як часто трансфери анулюються через результати медичної служби?

- На моїй практиці було кілька таких випадків. Називати прізвища не можу з етичних міркувань.

- Коли Гамбург підписував контракт з Руудом ван Ністельроєм, ви літали в Мадрид?

- Так, адже тоді Рууд був травмованим. Довгий час не грав. З огляду на його вік і значимість трансферу, було необхідно повноцінне медичне обстеження. І тільки після медичного висновку інформація про трансфер потрапила в пресу.

- У Гамбурзі голландець ніс не задирав?

- За людськими якостями Рууд був одним з кращих в команді. Дуже дисциплінований - виконував всі наші рекомендації. Ймовірно, не в останню чергу завдяки подібному способу життя зміг до такого віку грати на високому рівні.

- У Мілані грали хлопці і старші.

- Ми, до речі, багато в чому брали приклад з Мілана. Наш спортивний директор мав тісні контакти з італійським клубом. Тому у нас була можливість почерпнути для себе передовий досвід Мілана в організації різних підрозділів клубу.

Читайте також: Легенда Дніпра працював в Німеччині кур’єром та будівельником

Дослідження від УЄФА

- Який був штат у медичної служби Гамбурга?

- Два лікаря, п'ятеро фізіотерапевтів, тренер з реабілітації. У зоні нашої відповідальності була і молодіжна команда, яка виступала в регіональній лізі. Також був центр підготовки підростаючого покоління. Там була своя організаційна структура, яка підпорядковувалася клубу. У центрі працювали два фізіотерапевта, а також були лікарі, яких залучали для роботи з молодшими віковими командами за сумісництвом.

- Значний штат.

- У Баварії і дортмундської Боруссії він набагато більший. Тут все залежить від керівництва клубів. Але тенденцію підвищення уваги до роботи медичної служби не можна заперечувати. В 1983 році, коли Гамбург виграв Кубок європейських чемпіонів, в штаті клубу був один лікар і один фізіотерапевт.

- Навіщо клубу п'ять фізіотерапевтів?

- За статистикою, в середньому у команді бундесліги одночасно в лазареті перебувають п'ятеро футболістів. Потрібно займатися їх реабілітацією. Коли починаються "англійські" тижні (команда проводить дві гри за семиденний цикл) - на гравців навалюється ціла купа дрібних пошкоджень. Відновлювальні процедури в таких випадках займають один-два дні. Але лише в тому випадку, якщо лікувати хлопців відразу.

- Лікар призначає лікування і контролює процес. А чим займаються фізіотерапевти?

- Фізіотерапевт - це інструктор лікувальної фізкультури. Хтось спеціалізується, наприклад, на мануальної терапії. Є остеопат. Кожен займається своєю справою. При серйозних пошкодженнях первинна реабілітація гравців зазвичай проводиться в спеціалізованих реабілітаційних центрах, яких в Німеччині дуже багато. А коли гравець відновився і йому вже через 4-6 тижнів потрібно переходити до тренувань в загальній групі, він надходить в розпорядженні фізіотерапевтів.

- Загальні збори лікарів бундесліги практикувалися?

- Тільки офіційних зустрічей було мінімум дві в сезоні - на початку першого і другого кола чемпіонату. На зустрічах піднімалися організаційні питання. Основна увага приділялася антидопінгової боротьби, новим методикам лікування і профілактики різних видів травм. Також проводилися медичні симпозіуми. У Берліні щорічно проходить медичний конгрес, в якому беруть участь не тільки футбольні лікарі, а й наші колеги з інших видів спорту.

- УЄФА організовує медичні конференції?

- Безумовно. Участь в ній беруть лікарі з провідних футбольних клубів Європи. Німеччина, коли працював в Гамбурзі, була представлена ​​керівниками медичних служб Баварії, дортмундської Боруссії і ... Гамбурга. З 2002 року медичний комітет УЄФА проводить дослідження про травматизм футболістів. У цьому проекті беруть участь всі провідні клуби континенту.

- Яким чином?

- Є спеціальні форми, які ми заповнювали по кожній травмі футболіста. На умовах анонімності, якщо гравець згоден. Заповнені форми відправлялися електронною поштою в медичний комітет УЄФА. В кінці кожного півріччя отримували повні статистичні дані по нашому клубу і по провідним європейським. На підставі цих даних формулювали висновки щодо частоти травм футболістів. Проводили аналіз всіх пошкоджень провідних гравців. Багато інформаціє дають чемпіонати світу та Європи - на їх підставі можна простежити загальні тенденції в футболі. Порівнюємо ці тенденції зі станом справ в своєму клубі.

- По завершенню чемпіонату футболісти бундесліги йшли у відпустку з індивідуальною програмою підготовки до майбутнього сезону?

- Звичайно. Під час відпустки гравці можуть відпочивати протягом 3-5 днів. Потім вони самостійно приступають до підготовки. В останній тиждень перед відходом у відпустку проводиться повномасштабне тестування команди - починаючи від аналізів крові і закінчуючи дисбалансами в різних групах м'язів. Коли футболісти повертаються з відпустки, проводяться аналогічні тести, порівнюються параметри. За ним відразу видно, чим людина займалася під час відпустки.

Читайте також: Дніпро отримав за мене мільйон. Він придумав хитрий трюк, щоб піти з київського Динамо і перемагав майбутніх зірок ЧС-1998

Бійцівські якості Роста

- Як часто наставник Гамбурга консультувався з приводу стану того чи іншого гравця?

- Практикувалося щоденне обговорення стану футболістів. Існувало правило: якщо футболіст відчуває якийсь проблеми, він повинен з'явитися до медичний штаб за 90 хвилин до початку тренування. Тому що рівно за годину до початку заняття лікарська команда дає письмовий звіт про стан кожного гравця. І точно такий же звіт йде за підсумками тренування. Тренер мав оперативну інформацію про стан гравців двічі в день.

- Які технічні нововведення в медичне тестування гравців вводилися за вашої участі?

-У медичної служби Гамбурга з'явився переносний ультразвуковий апарат для діагностики ушкоджень, який завжди подорожував разом з командою. Якщо ж говорити про нові методи лікування, то відносно новий напрямок - введення концентрованої фракції тромбоцитів в пошкоджені ділянки опорно-рухового апарату. Для цього кров центрифугируется і доводиться до потрібної концентрації тромбоцитів. Раніше подібні методи лікування перебували під пильним наглядом допінг-комісій. З 2009 року такі ін'єкції дозволені ВАДА. Ми часто користувалися цими методами, завдяки чому скорочували терміни реабілітації пошкоджених м'язів і зв'язок гравців на одну третину.

- Коли медична служба могла обійтися своїми силами, а коли їй потрібна була допомога?

- За допомогою медичних приладів, які знаходяться в діагностичної кімнаті, клубна медична служба могла поставити первинний діагноз у перерві матчу. Завдяки ультразвуковим методам дослідження цей первинний діагноз підтверджувався в 90 відсотках випадків. Магнітно-резонансне дослідження замовляли додатково - немає сенсу купувати і тримати таке дороге обладнання у себе.

- Складні операції гравцям проводилися в медзакладах Гамбурга?

-  Як правило. У Гамбурзі можна замовити будь-які медичні послуги, які тільки існують в світі. У місті є велика кількість клінік, оснащених найкращим обладнанням. Але при певному виді ушкоджень сухожиль ми могли відправити футболіста в Швейцарію - тому що в Базелі працював лікар, який спеціалізується саме на цьому виді операцій і вважався кращим у своїй справі.

- Якщо перебували на порозі епідемії, терміново робили всій команді щеплення?

- Ми контактували з провідним вірусологічним закладом Гамбурга. При наявності загрози епідемії з нами зв'язувався доктор з цього закладу. І ми рекомендували гравцям прийняти превентивні заходи: обмежити виходи в громадські місця і так далі. Буває, що епідемія лютувала в тому регіоні, де ми повинні відіграти гостьовий поєдинок. В такому випадку рекомендували зробити профілактичні щеплення. Але при цьому потрібно чітко усвідомлювати, що прищепивши весь основний склад, ми відразу втрачаємо 10 відсотків працездатності і фізичної міцності команди. У Німеччині щеплення - справа виключно добровільна. Кожна людина при наявність всіх показань для щеплення самостійно вирішує, робити її чи ні. Я міг лише надати свої аргументи.

- Коли під час матчу вибігали на поле надати допомогу травмованому гравцеві, яка була межа вашої компетенції щодо вирішення питання залишатися футболістові на поле або проводити заміну?

- Все, що стосується здоров'я гравців було виключно в моїй компетенції. Тренер мені повністю довіряв. Як і футболісти. Ситуації на поле бували різні. У лікаря повинен бути досвід роботи в спортивній медицині. Тому що на дослідження пошкодження футболіста дається дуже мало часу - в цьому специфіка. Іноді гравець отримує не надто серйозну травму. Але вона дає таку больову реакцію, що футболіст сам висловлює бажання, щоб його замінили. Буває, навпаки, травма досить серйозна, але гравець навідріз відмовляється покинути зелений газон. Наприклад, в одному з матчів голкіперу Гамбурга Франку Росту в зіткненні з нападаючим суперників шипом від бутси розірвали праве стегно. Рану забинтували, Франк залишився в воротах. Потім Рост отримав ще більш неприємну травму - рвану рану колінного суглоба з кровотечею. Теж достояв до кінця. А в розіграші Кубка Німеччини на одній з початкових стадій вже в серії пенальті м'яч потрапив Франку в обличчя і зламав ніс. Однак голкіпер впевнено достояв серію до кінця, ми перемогли і пройшли далі.

- Колеги говорили вам, що медична служба Гамбурга - найкраща в бундеслізі?

- Порівнювати тут складно. Футбол складається з багатьох компонентів. Кожна служба вносить свою частку в результат команди. Медична служба - дуже специфічний підрозділ. Тільки через два роки у мене з'явився повний контакт з футболістами. Не всі розповідають про свої індивідуальні особливості організму. Ти повинен викликати довіру у гравців. Якщо просто взяти найкращих лікарів у світі і дати їм попрацювати з командою, результат далеко не завжди буде позитивний. Тому що в такій роботі є багато нюансів. - в сумісності, в людських якостях. Це ключ до успіху.

- Які вимоги пред'являлися до раціону футболістів? Щоб вони не харчувалися і були в формі.

- За цим ми суворо стежили. Наш кухар замовляв харчування. Сам готував, якщо у нас проходили дворазові тренування. Але футбол - це той вид спорту, де рекомендації не так часто використовуються, як даються. Це не легка атлетика або велоспорт. Футболіст може себе не дуже добре відчувати, але завдяки удачі забити два голи і стати героєм матчу. Або, навпаки, бути в прекрасній формі, пробігати всю гру, але залишитися на голодному пайку, тому що інші партнери не дуже готові. Тому питання, чи дотримуються наших порад футболісти, поки не знімається з порядку денного. Кілька років тому на конгресі зі спортивної медицини, який проходив в Стокгольмі під егідою УЄФА, було задекларовано, що харчування у футболістів - зовсім нераціональне. Це властиво футболу. Самосвідомість - почуття, яке залежить від багатьох складових. У тій же Німеччині дисципліни привчають змалку. І німець не буде переходити дорогу на червоне світло, навіть якщо поруч не буде жодної машини. Але є багато легіонерів, які до наших рекомендацій відносилися не з тим ступенем відповідальності, як доморощені гравці. Особливо яскраво це проявлялося коли ми вигравали.

- Коли у Валерія Лобановського питали, хто не курить в київському Динамо, він відповідав "я один". Гамбург в цьому плані схожий на київське Динамо 70-80-х?

- При мені в тренерському штабі і команді ніхто не курив.

- Впевнені?

- Коли ми грали англійські тижні, 4 дні з 7 цілодобово перебували в готелі. Приховати свою шкідливу звичку в такій ситуації непросто. У медичній службі, правда, був один курець. Не я.

Читайте також: Здоров'я батька підірвала критика з московських кабінетів. Світлана Лобановська пригадала історії про тата

Особиста справа

Микола Ліневич. Закінчив Дніпропетровський медичний інститут (1980).

Працював в Широківському ЦРЛ, лікарні № 2 Дніпропетровська, обласної лікарні імені Мечникова, на кафедрі травматології та ортопедії Дніпропетровської медичного інституту. У спортивній медичній клініці доктора Шварца (1999-2008). Лікар ФК Гамбург Німеччина (2005-2008). Шеф медичної служби ФК Гамбург (2008-2010). Шеф медичної служби ФК Аль-Хіляль Ер-Ріяд, Саудівська Аравія (2011-2012). Лікар ФК Дніпро (2012-2017). З 6 липня 2017 року шеф медичної служби СК Дніпро-1.

Максим Розенко, Чемпіон

Редакція не впливає на зміст блогів і не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють на сторінках champion.com.ua

Коментарі ()