Чемпіонат світу: без головної надії, але з перспективною молоддю
У п'ятницю 6 грудня у Манамі (Бахрейн) стартує чемпіонат світу з важкої атлетики. Це буде перший великий міжнародний турнір для штангістів після Олімпіади-2024 у Парижі.
Серед інших на змагання їде і досить велика делегація збірної України. Наша команда виступить у Манамі на тлі більш ніж успішного чемпіонату Європи, який нещодавно відбувся одразу у двох вікових категоріях – U-20 та U-23. Деякі чемпіони та призери юнацьких змагань їдуть на дорослий турнір набиратись досвіду.
Натомість наша головна і, мабуть, єдина надія на медаль у столиці Бахрейну Каміла Конотоп другий за значущістю старт року (після Олімпіади Париж-2024) пропускає.
Сумне відлуння Парижа
Однією із загальновизнаних зірок світової важкої атлетики останнім часом є Каміла Конотоп. Спортсменка з Харкова тричі вигравала чемпіонат Європи у двоборстві (2021, 2023, 2024), а на чемпіонаті світу-2023 у саудівському Ер-Ріяді здобула "велике" срібло (малі срібло у ривку та бронзу в поштовху). Була вона й одним із фаворитів Ігор у Парижі. Але...
За словами тренера спортсменки Юрія Кучинова, вона "себе бачила олімпійською чемпіонкою, на тренуваннях рвала 110 кілограмів та штовхала 135 кілограмів". Починала змагання в Парижі Каміла з олімпійського рекорду, ваги 104 кг, який досить впевнено підняла. А потім, на розминці, у Камілт "прострелило" стегно. Друга спроба – на 106 кг. вже була невдалою. При цьому, попри травму, Конотоп продовжила змагання та вдало виконала спробу на 123 кг у поштовху. Але після цього українська спортсменка виконала дві невдалі спроби та завершила боротьбу з результатом 227 кг у сумі, що дала їй лише 7 підсумкове місце.
З того часу Каміла на помості не з'являлася і нинішній чемпіонат світу пропускає саме через ту злощасну травму. Продовжує відновлення українка та повернеться до змагальної практики не раніше наступного року.
Широке представництво у Бахрейні
Проте збірна України буде представлена на чемпіонаті світу в Манамі 11 штангістами – 4 спортсменки представлять жіночу команду та 7 атлетів чоловічу. При цьому всього у важкій атлетиці існує по 10 вагових категорій у жінок і чоловіків. Україна буде представлена у 9 вагових категоріях. У двох категоріях у чоловіків нашу країну представлять по два атлети.
Першим від України у боротьбу за медалі вступить Павло Заліпський, який виступає у категорії до 61 кг. Він вийде на поміст уже першого дня змагань, 6 грудня. Відразу зазначимо, що українець вийде у Групі B, тобто він апріорі не розглядається серед фаворитів змагань. Його найкращий результат дорівнює 277 кг., у той час, як у китайця Вея та представника Північної Кореї Пакі рекорд у двоборстві становить 300 кг. І навіть за місце у першій десятці, виходячи з результатів суперників, поборотися українцеві буде важко.
Водночас Заліпський – срібний призер чемпіонату Європи-2024, який у лютому проходив у Софії. Щоправда, у столиці Болгарії він виграв малу медаль у ривку. У поштовху він посів 6 місце, а в сумі двоборства – 4-те.
Цікаво, що у групі A – десятці найсильніших штангістів світу, європейський континент представляє лише переможець чемпіонату Європи у Софії Годердзі Берделідзе. Але навіть він з особистим рекордом у 290 кг. не є претендентом на медалі ЧС, де балом заправляють азійські спортсмени.
Своєю чергою, Дмитро Кондратюк (вагова категорія до 81 кг) потрапив лише до третьої за значущістю і найслабшої Групи C, з рекордом у 325 кг. І не має шансів на успіх у Манамі.
Також Антон Сердюков та Максим Домбровський (до 91 кг.) потрапили до Групи B, але й там не будуть фаворитами. А Євгеній Янцевич виступатиме у Групі B у ваговій категорії до 102 кг.
Нарешті, серед суперважкоатлетів – категорія понад 109 кг. – Україну на нинішньому ЧС представлять Олег Ханзенко та Владислав Приліпко. Але й вони виступатимуть лише у другій за важливістю Групі B і не претендуватимуть серйозно на нагороди світової першості. Так, у важкій атлетиці іноді трапляються супер сенсації, але...
Маленькі надії
Своєю чергою, 21-річна Ольга Івженко, зовсім нещодавно, у листопаді, стала абсолютною чемпіонкою Європи у віковій категорії U-23. Українці не було рівних у ривку (88 кг) та поштовху (104 кг). У сумі двоборства вона набрала 192 кг. і тепер, на "дорослому" ЧС виступить у групі найсильніших, із літерою А. Втім, її рекорд тьмяніє порівняно зі справді провідними штангістками світу в цій ваговій категорії.
Потрапила до найсильнішої Групи A та Світлани Москвини (до 64 кг.), яка також стала абсолютною чемпіонкою Європи у віковій категорії U-23 у жовтні. У ривку вона виграла з результатом 103 кг, а в поштовху – 120 кг. За підсумками двоборства Світлана показала результат 223 кг. Але його навряд чи вистачить для того, щоб втрутитися в боротьбу за нагороди "дорослого" чемпіонату світу.
Зараз для Івженка та Москвиної головне – набратися досвіду серед дорослих і до наступних світових та європейських першостей підійти у всеозброєнні. Знаючи, як вести тактичну та психологічну боротьбу із суперницями. І, безумовно, покращуючи свої особисті показники у вазі.
І лише важкоатлети – Анастасія Маневська (до 87 кг.) та Христина Бородіна (понад 87 кг.) потрапили до Групи B і не вестимуть реальної боротьби за нагороди чемпіонату.
Прорив молоді
Згаданий неодноразово чемпіонат Європи у вікових категоріях U-20 та U-23 відбувся у жовтні-листопаді у Рашині (Польща). І там збірна України була на провідних ролях у компанії національних команд із 44 країн.
Всього за два тижні змагання українські важкоатлети здобули 34 медалі. При цьому українські юніорки U-20 посіли перше загальнокомандне місце, а жінки U-23 та чоловіки U-23 стали третіми.
Абсолютними чемпіонами стали Вікторія Москвина та Ольга Івженко, а всього на рахунку команди 11 золотих нагород – дві "великі" (у двоборстві) та 8 "малих" (у ривку чи поштовху).
Більше шансів на медалі
Головною відмінністю олімпійського турніру з важкої атлетики від будь-якого іншого, включаючи чемпіонати світу та Європи, є кількість медалей, що розігруються. Якщо на Іграх кожен атлет може розраховувати лише на одну нагороду – у двоборстві, то на ЧС у кожній ваговій категорії будуть розіграні одразу три комплекти медалей: і в ривку, і в поштовху, і в сумі двоборства.
Крім того, Міжнародний олімпійський комітет постійно урізає програму Ігор у змаганнях з важкої атлетики. Так, якщо у Токіо-2020 було розіграно медалі у семи вагових категоріях у чоловіків та жінок, то у Парижі-2024 – вже у п'яти. На чемпіонаті світу, зрозуміло, нагороди розігруються у всіх десяти категоріях.
З "нейтральними" спортсменами та новими ваговими категоріями
Перед початком турніру відбувся традиційний Конгрес Міжнародної федерації важкої атлетики, на якому голова IWF іракський спортивний чиновник Мохаммед Джалуд оголосив про швидке повернення російських важкоатлетів на міжнародну арену.
Дорожню картку з допуску росіян на чемпіонати Європи та світу буде розроблено вже сьогодні, 5 грудня. А з наступного 2025 року російські важкоатлети зможуть повернутися на світову арену. При тому, що, крім повномасштабного вторгнення, кейс росіян саме у важкій атлетиці містить ще й дуже важку ситуацію з допінгом.
Нещодавно, у січні 2024-го IWF тимчасово усунула 16 російських штангістів, виявлених у базі даних LIMS московської лабораторії антидопінгу. Ці дії ґрунтуються на порушенні антидопінгових правил у 2012 році, хоча більшість спортсменів уже не беруть участь у змаганнях. Серед відсторонених – дворазовий чемпіон світу Олександр Іванов, позбавлений срібної медалі Олімпійських ігор-2012 після повторної перевірки допінг-проби МОК у листопаді 2016 року. Також у списку перебувають чотири призери чемпіонатів світу та Європи. Проте у федерації вважали за можливе повернути росіян на міжнародну арену...
Поки що, на нинішньому чемпіонаті світу, нейтральних атлетів представляють лише сім спортсменів із Білорусі. Щодо суто спортивних рішень, було схвалено пропозицію комісії з інновацій IWF щодо запровадження нових вагових категорій з червня 2025 року.
У чоловічих змаганнях це будуть категорії: 60 кг, 65 кг, 71 кг, 79 кг, 88 кг, 98 кг, 110 кг, 110 кг. Жінки змагатимуться у категоріях: 48 кг, 53 кг, 58 кг, 63 кг, 69 кг, 77 кг, 86 кг, 86 кг. Тобто замість 10 категорій буде по 8 – і у чоловіків, і у жінок.