Українська правда

В Україні складніше забивати, ніж на ЧС, пошук гравців за оголошенням у газеті: найцікавіше про 7-й тур Екстра-ліги

Сокіл – Любарт
В Україні складніше забивати, ніж на ЧС, пошук гравців за оголошенням у газеті: найцікавіше про 7-й тур Екстра-ліги

Лише чотири очки між другим та восьмим місцем – такою незначною є різниця в турнірній таблиці футзальної Екстра-ліги після сьомого туру, матчі якого відбулися минулого вікенду. Ущільнення, в першу чергу, відбулося за рахунок перемог Кардиналу-Рівне та Athletic Futsal, які на виїзді впевнено розібралися, відповідно, з МСК Харків та in.IT. Це було цілком логічним, враховуючи, що команди з Харкова та Львова замикають турнірну таблицю. В другу ж чергу, за рахунок поразки Урагану в Києві від ХІТа, яка також закономірна, враховуючи переформатування в бік омолодження команди з Івано-Франківська в літнє міжсезоння.

Утім, сьомий тур не обійшовся без несподіванок. Київський SkyUp Futsal, який має одну з найпотужніших атакуючих ланок в лізі, обмежився в виїзному матчі в Дніпрі проти Сухої Балки лише одним забитим м’ячем, пропустивши чотири. Тим, що Ураган та SkyUp Futsal пригальмували, скористалася столична Aurora Team, яка тепер має перевагу над найближчим переслідувачем, яким став ХІТ, п’ять очок.

Найголовніше призначення регулярного чемпіонату це визначення вісімки команд, які гратимуть в плейоф, і сьомий тур звузив коло претендентів на нього до дев’яти. На шість залікових пунктів від чільної вісімки відстає Любарт, який дуже не хотів програвати в Хмельницькому Соколу, але все ж таки програв. І хоча луцьку команду ще зарано викреслювати з числа спроможних грати в плейоф, але їй, не говорячи вже про аутсайдерів турнірки, МСК Харків та in.IT, негайно потрібні кілька перемог, щоб зробити ривок вгору.

Коли, в матчах з якими суперниками, і головне, за рахунок чого, це вже головний біль тренерів цих команд. Зокрема, зі Львова знову пролунала інформація, що керівництво клубу має намір звільнити всіх немісцевих гравців, а їх в команді чимало. Вперше про це можна було почути перед грою "айтішників" з Кардиналом-Рівне. Її львівський клуб програв, але для "легіонерів" обійшлося. В грі з Athletic Futsal команда Андрія Федюка зазнала ще більш болючої поразки, і з п’ятьма забитими м’ячами в семи іграх на щось претендувати просто нереально. Втрачати львів’янам вже немає чого, а найближче трансферне вікно в Екстра-лізі буде в січні.

Чим був цікавий сьомий тур, які цікаві фішки в ньому або були в центрі уваги, або, навпаки, могли пройти повз увагу вболівальників, про це далі.

Гра туру

В цій номінації потреби щось вигадувати не було. ХІТ та Ураган вигравали чемпіонат України в двадцяті роки двадцять першого сторіччя, і хоча в літнє міжсезоння склад івано-франківської команди зазнав суттєвих змін, але статусність суперників нікуди не поділася. Команди Олега Лук’яненка і Юрія Іванишина виправдали очікування від гри між ними.

ХІТ – Ураган

ХІТ – Ураган

Хоча обидві і грали з акцентом на атаку, але поблизу чужих воріт ХІТ і Ураган діяли не кращим чином. Чого варті тільки змарновані виходи сам на сам з воротарем, а у гостей без голу завершився вихід на Олександра Кравця навіть двох гравців. Різницю в рахунку в два м’ячі 3:1 в першому таймі і склали дії воротарів. Голкіпер ХІТа одного разу не виручив, його візаві з Урагану двічі, а ще один гол столичних став наслідком відвертої помилки Олександра Сіріцького, який відбив перед собою м’яч після дальнього удару.

Другий тайм в пасив собі мають занести і Кравець, і Сіріцький, про що красномовно свідчать по три пропущених м’ячі. Воротар Урагану взагалі запалював: він і ХІТу забив, але й геніально обрізався в середині майданчика, після чого господарі забили той самий м’яч, який в підсумку став переможним.

Помилки є однією зі складових футболу, без них і в футзалі ніяк. Головне, що футзал це гра для глядачів, а вони на "грі туру" не нудьгували – 10 забитих м’ячів. Більше в очних поєдинках один одному ХІТ та Ураган забивали лише одного разу, коли в травні 2023 року в Києві зіграли 4:7.

"Топ-трансляція" туру

Назва недарма взята в лапки, адже те, що дивилися вболівальники 29 листопада з 15:00, коли з Києва розпочалася трансляція матчу Aurora Team – Енергія, було суцільним розпачем, який обурював і дратував. Трансляція почала зависати як тільки розпочалася, і справедлива оцінка їй з боку вболівальників футзалу не змусила себе довго чекати. От тільки кілька коментарів, якими трансляція супроводжувалася на ютуб-каналі Асоціації футзалу України (орфографію збережено):

Олександр Н: ​Головне, щоб трансляція не підвела

nothing else to say: ​Глючить страшно

Олександр Н: Так постійно(

Тарас Жовтоног: та шо з трансляцією

TaraTara: Висне страшно

Олександр Н: ​Поповніть рахунок за інтернет )

freedom: ​Хто знімає, зберіться вже

TaraTara: ​Пішли поповняти

Asb Asdd: Та дайте нормально футбол глянути, що за брєд

Хіт Суперфан: ЯК ЗАВЖДИ РІВЕНЬ ТРАНСЛЯЦІЙ В АФУ САМИЙ ЖАХЛИВИЙ

Хіт Суперфан: ​НА АМАТОРАХ В РАЗИ КРАЩЕ ОРГАНІЗАЦІЯ

freedom: Режисера трансляції на мило

Приблизно з середини першого тайму трансляцію вже можна було вважати прийнятною, але проблеми знову вилізли з другого тайму. Кінцівку гри вже просто неможливо було дивитися, і врешті решт, на останній хвилині трансляція обірвалася, а про фінальний рахунок гри можна було лише тільки здогадуватися.

Чи не відлякають такі трансляції вболівальників від подальшого перегляду футзалу? Як не парадоксально це звучить, але ні. В переважній більшості ті, хто дивиться онлайн-трансляції футзальної Екстра-ліги, це люди, м’яко кажучи, хворі на футзал, але це жодним чином не означає, що така от "топ-трансляція" не повинна стати предметом розбору та аналізу з боку клубу Aurora Team, як відповідального за її проведення, та Асоціації футзалу України, яка відповідає за проведення чемпіонату України.

За деякими виключеннями для проведення онлайн-трансляцій клуби залучають студії-продакш, і одна така трансляція тягне до 25 тисяч гривень. В п’ятницю, 29 листопада, клуб Aurora Team викинув їх на вітер, отримавши за свої гроші лише гнів та обурення вболівальників футзалу.

Голи туру

Сьомий тур був одним з найврожайніших на голи цього сезону. В шести матчах були забиті 40 м’ячів, в середньому 6,67 за гру, що на небагато поступається найрезультативнішому п’ятому туру, в якому арбітри фіксували взяття воріт 44 рази. В кількох іграх яскравих м’ячів було чимало, і цього разу рішення про визначення "голу туру" буде соломоновим: таких м’ячів буде два.

В Києві вже не вперше вразив Ростислав Семенченко. В його кар’єрі було кілька м’ячів, які він забивав ударом злету після закидання з протилежного флангу з ауту чи з кутового, і дивно, що про це забули гравці Енергії. На 4-й хвилині гри на кутовому вся їхня увага була прикута до м’яча, Семенченко залишився наодинці, ще й мав перед собою вільний простір. Не дивно, що Ростислав підлаштувався під м’яч і пробив так, що він залетів у ворота.

Найпривабливіше в цьому голі те, що м’яч прилітав до Семенченка не зовсім зручно, але він ідеально поклав корпус, щоб пробити так, щоб м’яч полетів не куди-небудь під дах, а точнісінько в напрямку воріт.

Чимало яскравих м’ячів минулого сезону забив і гравець Сокола Даніїл Чижик, але цього сезону до сьомого туру в його активі не було жодного результативного удару. Втім, що в нього з ударом залишається все гаразд, Даніїл нагадав в грі проти Любарту. На 29-й хвилині Владислав Первєєв з кута майданчика робив передачу на Кирила-Іллю Бабака, але м’яч трохи зачепив захисник і цього було достатньо, щоб м’яч полетів від воріт. Але на біду гравців Любарту до Даніїла Чижика, який по зустрічному м’ячу завдав гарматного удару, після якого м’яч кулею влетів у ворота.

Кулею, але з якою з швидкістю? Напевне можна стверджувати, що Чижик завдавав свого удару з відстані 12,9 метра. Вирахувати це дозволяє інформація про довжину майданчика в Хмельницькому, яка складає 38,6 метра, а також наявність синьої лінії розмітки тенісного майданчика, і це 6,40 метра від центральної лінії: 19,3—6,40=12,90. За допомогою спеціальної програми, яка дозволяє покадрово розкласти відео, визначається, що м’яч опинився у воротах приблизно через пів секунди. Далі йде арифметика, яка показує, що у ворота м’яч влітав зі швидкістю близько 100 кілометрів на годину – у голкіпера Любарту Станіслава Горніка не було жодного шансу відбити такий удар.

Різні хет-трики туру

В шести перших турах трьом гравцям вдалося в одній грі забити тричі – Владиславу Первєєву (Сокіл), Андрію Цілику та Михайлу Грицині (обидва – Енергія). І саме стільки хет-триків було зафіксовано в турі за номером сім. Їхнє авторство належить Євгенію Жуку (ХІТ), Анатолію Мілінькому (Суха Балка) та Ростиславу Семенченку (Aurora Team), і вони заслуговують на те, щоб про кожний розповісти окремо.

Євгеній Жук тричі відзначився в грі з Ураганом, забиваючи на 12, 27 та 38 хвилинах. Різні тайми, в проміжках між цими голами забивали і інші гравці ХІТа, тому по цьому хет-трику можна сказати хіба що те, що він був важливим внеском гравця до загального переможного результату.

Капітан Сухої Балки Анатолій Мілінький свої три м’ячі забив також в різних таймах, але він їх забивав один за одним, тобто, поспіль, і такий хет-трик класифікується як ортодоксальний.

Перший тайм гри в Києві між Aurora Team та Енергією став бенефісом гравця господарів Ростислава Семенченка, який протягом перших 20-ти хвилин тричі розписався у воротах голкіпера Романа Кітора. Свої м’ячі Семенченко забив поспіль – на 4, 11 та 16 хвилинах та ще й в одному таймі, тому його хет-трик отримує наступну ступінь в такій класифікації – класичний.

Чи є куди прагнути Семенченку, втім, як і будь-якому іншому гравцеві? Так, до ідеального хет-трику, коли три голи забиваються правою, лівою ногою та ще і головою.

Пенальті туру

Третій тур поспіль гравці Екстра-ліги не змогли відіграти так, щоб не надати арбітрам привід призначити пенальті. В Дніпрі на 32-й хвилині гри між Сухою Балкою та SkyUp Futsal гравець гостей Юрій Щериця, намагаючись завадити Анатолію Мілінькому обробити м’яч, вибив шкіряну кулю рукою. Знаходився в цей момент Щериця в штрафному майданчику, що підтвердили численні повтори.

З місцезнаходженням Щериці не одразу розібрався арбітр Артем Федоріщев, який був поруч з епізодом і призначив штрафний удар з виносом м’яча за межи штрафного майданчика. Але вчасно і доречно йому на допомогу прийшов другий арбітр Олег Гопка, який зробив підказку своєму колезі, і тільки після цього порушення Щериці отримало те покарання, на яке заслуговувало – пенальті у ворота SkyUp Futsal. Його результативно виконав той же Анатолій Мілінький, і саме цей м’яч в цій грі став переможним.

Ще одного разу арбітри вказали на шестиметрову позначку у Львові, у заключній грі туру між in.IT та Athletic Futsal. На 10-й хвилині гравець гостей Артем Щур помилився на своїй половині, м’яч підібрав Владислав Константінов, і Щур збив його вже в межах штрафного майданчика. Беззаперечний пенальті, який впевнено реалізував Владислав Сизик.

Ці два пенальті стали шостим та сьомим, призначеними в Екстра-лізі цього сезону, але реалізовані були шість. Цікава деталь – до шести пенальті найчастіше тим чи іншим чином були дотичні SkyUp Futsal та Суха Балка. "Авіатори" тричі пробивали шестиметровий самі, а в свої ворота отримали вперше. Команда з Жовтих Вод після двох пенальті в її ворота в п’ятому та шостому турах в сьомому турі награла на те, щоб шестиметровий пробивати самій. Зазначимо, що цього сезону ще жодному воротарю не вдалося відбити пенальті, а єдиний нереалізований шестиметровий став наслідком того, що Юрій Щериця пробив повз ворота.

Воротар-голеадор туру

Черговий воротарський гол фіксуємо після матчів сьомого туру, і в умовному рейтингу воротарів, що відзначилися забитими м’ячами, відтепер маємо одноосібного лідера. Голкіпер Урагану Олександр Сіріцький протягом гри з ХІТом неодноразово підключався до атак своєї команди, і результативно це вийшло на 23-й хвилині. Отримавши м’яч від Андрія Британа, Сіріцький наблизився до воріт на відстань приблизно метрів в 12, після чого пробив по воротам, вразивши верхній кут.

Це вже шостий воротарський гол сезону, але забивали їх п’ять воротарів. На рахунку Андрія Острікова (SkyUp Futsal), Микити Поддубного (МСК Харків), Юрія Савенка (Aurora Team) та Назарія Войтовича (Суха Балка) по одному влучному удару, а от Олександр Сіріцький свої бомбардирські якості продемонстрував вдруге. Вперше це було в п’ятому турі в грі з Athletic Futsal.

Двом гравцям не пощастило опинитися в непотрібному місці в непотрібний час, що зробило їх причетними до м’ячів у власні ворота. Дмитро Крюков з МСК Харків після дальнього удару гравця Кардиналу-Рівне Михайла Волянюка і рикошету від харків’янина Бахмана Фаталієва так невдало підставив ногу, що м’яч від неї залетів у ворота.

Цей гол був дуже неприємним не тільки для Крюкова, але і для всієї команди, адже "містяни" в першому таймі програвали, ціною великих зусиль зрівняли рахунок до 2:2, але на перерву пішли, програючи 2:3.

А от гол у свої ворота гравця Aurora Team Юрія Сагайдачного залишиться для нього лише невеличким курйозним спогадом. На початку другого тайму "енергетик" Тарас Кузь пробив в напрямку воріт Aurora Team, м’яч влучив в груди Сагайдачному, який хотів ухилитися від м’яча, саме через це м’яч і полетів у ворота.

Прикрий епізод і не більше, стався він за рахунку 3:0 на користь киян. Надалі вони впевнено контролювали ситуацію і виграли 5:2.

Загальна кількість м’ячів у власні ворота сягнула семи, два з них в пасиві гравців МСК Харків, що не є дивним для команди, яка найбільше в лізі пропускає, і переважну більшість ігрового часу грає в захисті біля своїх воріт.

Кінець гольового мовчання туру, або Від Урагану до Урагану

Майже два місяці тому гравець ХІТа та національної збірної Даниіл Абакшин з рук самого президента ФІФА Джанні Інфантіно отримав Срібну бутсу за свої досягнення на чемпіонаті світу. Втім, коли для Абакшина свято завершилося і почалися будні чемпіонату України, в Екстра-лізі він за свою команду провів п’ять матчів, але так жодного разу і не вразив ворота суперників.

Колись в чемпіонатах України був такий знаний бомбардир, як Валентин Цвєлих, і на питання, чому він не грає за збірну України, тодішній очільник українського футзалу і головний тренер національної збірної Геннадій Лисенчук відповів, що одна справа забивати в чемпіонаті України, а от на міжнародній арені це зовсім інше. Це парадоксально, але цієї осені про Даниіла Абакшина можна казати таке саме, але з точністю до навпаки. Одна справа забивати якійсь Франції по три і в порожні ворота, а ти спробуй забити таким суперникам, як Aurora Team, Любарт чи Енергія з Кардиналом-Рівне.

Звісно, що в цьому є певна іронія, але по факту – до сьомого туру востаннє в чемпіонаті України Даниіл Абакшин забивав ще 9 червня, це було в другій фінальній грі серії плейоф, в якій суперником ХІТа був Ураган. Скільки б Абакшин не забивав ще, цього ми вже не взнаємо, але тому, що його гольова тиша нарешті перервалася, Даниіл мусить дякувати голкіперу... Урагану Олександру Сіріцькому. На 27-й хвилині той побіг в атаку, наразився на Артура Подлюка, м’яч відскочив до Даниіла Абакшина, ну а те, як він вміє вражати порожні ворота, ми це бачили по трансляціям з Узбекистану.

Коло від Урагану до Урагану для Абакшина замкнулося, невдовзі у збірної України два відбіркових матчі чемпіонату Європи проти Кіпру та Румунії, сподіваємося, що ми в них обов’язково побачимо голи у виконанні Даниіла. І не тільки у порожні ворота.

"Сухі" ворота туру

За такої інтенсивної гри, як футзал, відіграти на нуль будь-якій команді неймовірно важко. За гру в напрямку воріт завдається до пів сотні ударів, і якщо в площину воріт м’яч летить з десятка два разів, то це вважається нормою. Тим не менше, такі "сухі" матчі бувають, вони завжди залишаються в пам’яті воротарів і є тим, чим вони можуть пишатися. В сьому турі з почуттям якісно виконаної справи залишав майданчик спорткомплексу в Хмельницькому голкіпер Сокола Ярослав Кожуховський, якого за хвилину до завершення гри проти Любарту замінив Богдан Бабенко – ворота його команди залишилися недоторканими. Відіграти саме так для Кожуховського було важливим ще і через те, що в попередньому турі він в Дніпрі вийшов замість Сергія Шевченка, але через п’ять хвилин був замінений, пропустивши після прямого удару зі штрафного.

Матчів, в яких одній команді вдається зберегти свої ворота "сухими", в нашому чемпіонаті фіксується в середньому по одному за тур: в семи турах їх було сім. Щодо Сокола, то його воротарі вдруге відіграли без пропущених м’ячів, і таким же досягненням можуть похизуватися воротарі Урагану. По одному разу так і не змогли вразити ворота суперники Сухої Балки, Любарту та Aurora Team.

Коментар туру

Розпач головного тренера, коли його команда вдома програє 1:5 прямому конкуренту, є природнім, і саме в такому стані перебув головний тренер in.IT Андрій Федюк після фіаско в грі з Athletic Futsal. В післяматчевому коментарі він зробив кілька неприємних визначень своїм гравцям, які дозволяють говорити, що припущення стосовно того, що найближчим часом в львівському клубі можливий "грандіозний шухєр", не такі вже і безпідставні.

Найголовніші його тези, що проти Athletic Futsal "була найгірша гра в нашому виконанні", що "наразі в нас є тільки один статусний гравець, який відповідає амбіціям грати в плейоф, воротар Андрій Пітуля", що "наша реальність така, що відкриваємо оголошення в газеті, колись була така "Ваш магазин", і там підшуковуємо гравців", що "гравці психологічно не готові виконувати завдання про вісімку".

Загалом, все погано, але в футболі є тільки два варіанти вирішення проблеми: або міняти всіх гравців, або тренера. Втім, можливо, керівництво львівського клубу має якісь інші варіанти, тому чекаємо на них.

Бонус. Про гроші на конто Асоціації футзалу України

Другий тур поспіль клубу Суха Балка доведеться розпрощатися з сумою в 5000 гривень, які мають бути перераховані на р/р Асоціації футзалу України. Три гравці команди з Жовтих Вод отримали по жовтій картці – Вадим Корженко, Денис Зеленкевич та Тарас Рибак, і це згідно Регламенту Екстра-ліги тягне за собою фінансові санкції.

Сумарне надходження від клубів на конто АФУ збільшилося до 80 тис. грн., а по клубах розподіляється таким чином:

15 тис. – SkyUp Futsal

по 10 тис. – in.IT, Кардинал-Рівне, ХІТ, Суха Балка

по 5 тис. – Сокіл, Aurora Team, Ураган, МСК Харків, Athletic Futsal.

Анатолій Подвойський для Чемпіона

Відповідальний редактор – Денис Шаховець

Екстра-ліга футзал статті