"Машина" у Римі: чого чекати від Довбика у Ромі
"Український Холанд", "профайл Джеко", "стиль як у Лукаку" — з ким тільки не порівнювали Артема Довбика з топ-форвардів європейського футболу. Втім порівнюють завжди з кимось кращим, сильнішим, іменитішим, а це явно не співмірно з амбіціями українського форварда. "Я не Лукаку, я — Артем Довбик", - заявив нападник авторитетному виданню La Gazetta dello Sport.
Раціо та емоціо по-італійськи
В контексті українських футболістів частенько говорять про поступову адаптацію у європейському футболі. Коли Артем Довбик переходив у "Жирону" про це також йшлося, попри те, що у нашого голеадора вже був досвід гри в Європі. Втім всього за рік, після того, як українець став кращим бомбардиром Ла Ліги, такого привілею у новому клубі в нього не буде. Від Артема чекатимуть результату вже і зараз.
Чи міг Довбик залишитися в Жироні й надалі? Чому б і ні, однак якщо зважати на бажання Артема грати у топ-клубі, то чекати ще один сезон — сумнівна перспектива. При всій повазі до Жирони, але торішній успіх команди Мітчела — це скоріше явище тимчасове, ніж закономірність. Тут відразу згадується Лестер Раньєрі, який після одного феноменального сезону, не зумів втримати планку. Розуміють це і жиронці. Зрештою, Пере Гвардіола та інші керівники іспанського клубу дали зрозуміти, що не будуть втримувати жодного з лідерів силоміць. Савіо, Довбик, who is the next?
Український нападник, якого в іспанському клубі називали "Машина" за його феноменальну фізичну силу і роботу у тренажерному залі, знаходиться на піку кар’єри. Зараз Артему 27 років і він найкращий бомбардир топ-чемпіонату. Коли змінювати клуб, якщо не зараз?
Щодо варіантів продовження кар’єри, то Рома виникла не так і давно. І дуже швидко "закрила питання" з трансфером Довбика. Хто ж не любить повагу та увагу до себе. З цієї позиції нашого футболіста не обділили. Номер "алленаторе" римлян Де Россі точно тепер в списку улюблених Довбика.
Зрештою, і увага президента та власника Роми повпливала на рішення Артема. Так, Фрідкін особисто не прилітав на літаку за Довбиком, як це він зробив під час переходу Лукаку. Втім також зробив свою справу у трансфері українського нападника. "Я розмовляв із Фрідкіними. Я ніколи не розмовляв із власниками клубу перед переходом. Мене це переконало приїхати сюди", - зізнався Довбик журналістам.
Фактор Де Россі
Чи не всі італійські команди більшою мірою можна вважати тренерськими. На відміну від тих же німців, де на першому місці система, тут важливим є людський фактор, взаємовідносини й конект між "алленаторе" та його підопічними. Цей фактор став одним з ключових у тому, що Де Россі, якого розглядали тимчасовим варіантом після звільнення Жозе Моурінью, затримався на тренерському містку. Навіть у футболі діє приказка про те, що немає нічого більш постійного, ніж тимчасове.
Для перспектив Довбика важливо те, наскільки довго на чолі римлян буде саме Де Россі. Наразі у Даніеле довіра та карт-бланш від власників та вболівальників. Однак у футболі все залежить від результату. Серія А стартує вже цього вікенду. І якщо римляни довго запрягатимуть, хто зна, наскільки міцні нерви у Фрідкінів. Тим більше з огляду на те, що Рома не грала у Лізі Чемпіонів з сезону 2018/19, а за останні роки виграла лише один трофей - Лігу Конференцій-2021/22.
Щодо головного тренера "джалоросі", то в нього не так і багато схожого досвіду. Перші тренерські кроки Де Россі робив у штабі Роберто Манчіні в національній збірній. Тоді італійці стали переможцями Євро-2020. Після цього нинішній наставник Роми дебютував у ролі головного тренера, очоливши скромний СПАЛ і… провалив місію та пішов у відставку.
Реанімувати кар’єру Де Россі дала шанс рідна Рома, яка несподівано призначила його своїм "алленаторе". "Вовки" заграли по-новому: легше, яскравіше, так, як грав сам Де Россі — з душею. Зрештою, суттєво покращилися і результати. Якби на шляху римлян у півфіналі Ліги Європи трапився не фантастичний Баєр Хабі Алонсо, то хто зна, може Рома виграла б титул і повернулася в Лігу Чемпіонів ще минулоріч.
На фоні того ж "сеу Жозе" нинішній наставник "джалоросі" відрізняється суттєво. Він як Рубен Бараха у Валенсії — абсолютно свій хлопець, боєць, колись на полі, а зараз на тренерському містку. На відміну від Жозе Моурінью, Де Россі має хороші взаємини з гравцями, набагато ближчий та лояльніший до них, він не "спешл ван", не особливий і не обраний.
Де Россі грав у центрі поля, а Довбик — класичний центрфорвард. Втім як Даніеле свого часу, так і Артем зараз не бояться боротьби. Та й Де Россі не той тренер, який дозволить нападнику грати на чистих м’ячах. Навіть якщо це буде найкращий бомбардир минулорічної Ла Ліги.
"Алленаторе" римлян вимагає від своїх підопічних інтенсивності та динаміки, робить акцент на боротьбі та фізичній готовності. З усім тим, з тактичної точки зору Де Россі є ще над чим працювати. Даніеле — достатньо молодий тренер і точно не Нагельсман у плані досвіду на посаді головного тренера.
Довбик — не Лукаку
На цьогорічному Євро Україна грала на груповому етапі проти Бельгії, а на полі водночас були Довбик та бельгієць Лукаку, з яким порівнюють Артема вболівальники римлян. Тоді ще на це ніхто не звертав особливої уваги: про Рому ще не йшлося, а бельгійський та український нападники, при всій повазі до обох, провели ЧЄ не надто впевнено.
Цікаво, що капітан Роми Лоренцо Пеллегріні вважає, саме українського форварда більш майстерним та технічним. Про це він розповів у інтерв’ю Il Messaggero. "Технічно Довбик сильніший за Лукаку, він нагадує мені Вієрі. Артем також може виконувати те, що робив Ромелу, але він живе саме заради голу. Він той, хто хоче опинитися у штрафному майданчику або принаймні наблизитися до зони, у якій він знає, що може забити", — сказав Пеллегріні.
І знову порівняння, як не Лукаку, то "Бобо" Вієрі. Довбику прийдеться ще добре попрацювати на полі, аби уникнути цих паралелей. І Артем це чудово розуміє.
Звісно ж "тіфозі" римлян активно стежать за кожним крок українця як на футбольному полі, так і за його межами. Тим більше з огляду на те, що відразу після переходу Артем став найдорожчим гравцем команди (35 мільйонів), випередивши свого конкурента за позицією Абрахама (30 мільйонів). Ексцентричні "курва норд" не пробачать байдужості та легковажності на футбольному полі й за його межами.
При всій повазі до Артема, але він форвард залежний. Для таких нападників важливо, аби на полі були ті, хто "носитиме рояль" та обслуговуватиме кросами, розрізними передачами та навісами. Аргентинці Дібала та Суле — світлі голови, які згодяться для цього. Звісно, якщо егоїзм не візьме своє.
Зрештою, і сам Довбик розуміє важливість цього фактору. "Дібала, Пеллегріні, Суле — це топ-гравці, що володіють чудовими якостями. Всі добре знають їхні навички, я сподіваюся, що вони зможуть створити для мене багато можливостей. Я постараюся перетворити їх на голи", — розповів Артем пресі.
Важливою для українського форварда буде й активність флангових захисників. Тут не все так добре і ще є над чим працювати. Свого Яна Коуту у Роми немає. Втім той же Анхеліньйо, достатньо непоганий у грі на атаку.
Сучасні тренери вимагають від центрфорвардів не лише завершувати атаки, а й підігравати з партнерами, "давати глибину", бути стовпами. Важливо також, що в Артема є досвід гри як в схемі з одним нападником, так і тоді, коли є два центрфорварди. За потреби він грав у парі зі Стуані у Жироні та з Яремчуком у збірній. Виходило досить таки непогано, хоча й не ідеально.
На відміну від багатьох форвардів його профайлу, в Артема хороший удар здалеку. Серед козирів українця, окрім гри у завершальній фазі та на стандартах, варто відзначати і досить пристойну дистанційну швидкість. Українець — не дриблер, але і точно не дерев’яний гравець.
"Довбик дає нам глибину, а це те, що нам потрібно і те, про що я завжди прошу. Тому що, якщо немає когось, хто розхитує оборону команди суперника, то саме по собі володіння м’ячем нічого не дає. Ми повинні бути готові завжди діяти в рамках базової побудови командної гри, але також необхідно йти глибоко вперед і дивувати суперника", — наводить слова Де Россі La Gazzetta dello Sport.
Наразі Артем безальтернативний на своїй позиції. Шомуродов та Абрахам — скоріше гравці ротації. До того ж як у першого, так і у другого є варіанти продовження кар’єри і далеко не факт, що обидва залишаться в стані "джалоросі" Звісно ж від українскьго Пічічі очікуватимуть повторення феноменального бомбардирського результату.
Втім зробити це буде не так і просто. В перший же сезон стати кращим бомбардиром топ-ліги, в якій гратимуть, для прикладу Лаутаро Мартінес, Альваро Мората, Душан Влахович — завдання із зірочкою. До речі, важливо для цієї перспективи йте, хто ж буде штатним пенальтистом Роми.
Видання Corriere dello Sport дало оцінку грі українського новачка римської Роми в недавньому контрольному матчі з англійським Евертоном, в якому форвард зіграв усі 90 хвилин. "Довбик поки виглядає досить дезорієнтованим. Хоча, звісно, це нормально, природно і неминуче після кількох днів роботи з новою командою.
У матчі з Евертоном у Довбика були дві невдалі спроби загострити гру в першому таймі, втрачена можливість після чудової подачі, а потім — великі труднощі з тим, щоб опинятися в епіцентрі гри, а також із готовністю до отримання передач", — пише видання.
Артем Довбик — футболіст із чудовими скілами для топового центрфорварда. Так, він перейшов у не найбільш злагоджену і тактично вишколену команду, втім наразі конкурент в Артема лише він сам: якщо українець справиться із психологічним тиском та належним чином адаптується у новій команді, тіфозі "джалоросі" забудуть про порівняння з Лукаку і співатимуть пісні про українську "Машину".
Андрій Мошкун для Чемпіона