10 порад як вибрати кросівки для бігу
Отже, ви вирішили, що заняття бігом стали невід’ємною частиною вашого життя, і навіть виходили на пробіжки вранці два тижні. Запаслися зручним одягом, і вже дивитесь у бік новенького фітнес-трекера. Наступним кроком зазвичай стає вибір спеціальних кросівок для бігу, тому що займатися в старих кедах незручно, болять коліна і взагалі хочеться чогось нового, надихаючого і стимулюючого.
У магазинах сьогодні пропонується величезна кількість кросівок, але як розібратися в цьому розмаїтті і купити те, що треба? Помилково вважати, що підходять будь-які, що сподобалися на вітрині. Нижче в статті ми пояснюємо: які повинні бути кросівки для бігу та даємо поради щодо їх вибору.
Визначаємо пронацію стопи
Таким незвичайним словом називається тип зводу стопи. Звід стопи несе функцію природного амортизатора. Тобто, вона поглинає удари, які отримує тіло при навантаженні: ходьбі, бігу або стрибках.
Пронація стопи буває:
- нормальна або нейтральна – таким стопах підійдуть більшість моделей, представлених в продажу будь-якого магазина;
- стопа з високим підйомом або супінацією – тут потрібні кросівки з гарною фіксацією стопи, щоб під час бігу не пошкодити ногу;
- стопа з плоскостопістю вимагає взуття з хорошою амортизацією – бажано купувати спеціально розроблені ортопедичні кросівки для бігу;
- для стоп з особливостями потрібно більш тонкий підхід – спеціальні ортопедичні устілки і вкладиші. Буває, що стопи відрізняються. На одній є плоскостопість, а на інший вона проявлена мінімально. Тут без індивідуального підходу у виборі кросівок для бігу не обійтися.
Як вибирати кросівки в залежності від поверхні, по якій будете бігати
Найчастіше початківці бігуни займаються на твердому покритті – асфальті або грунті, тому для того, щоб вибрати кращі кросівки для бігу по асфальту, візьміть до уваги, що таке взуття має бути легким і з хорошою амортизацією. Такі кросівки називають “трейнери” – універсальна модель для бігу по твердих поверхнях. Це взуття добре утримує стопу, добре амортизує і забезпечує захист ноги спортсмена і дихаючу поверхню.
Кросівки для змагань легші і підходять вже для просунутих спортсменів. Так звані “марафонка” менше амортизують і не так стабілізують стопу, але дозволяють легше пробігати відстані більше 10 км. Якщо ви придивляєтесь кращі кросівки для бігу по асфальту під час ранкових пробіжок, то не варто зупиняти свою увагу на подібних моделях. Залишимо їх для професійних спортсменів, для яких головне – результат, а не процес бігу.
Ультралегкі і максимально прості кросівки для бігу підходять для тренованих людей, які впевнені в силі своїх м’язів і зв’язок. Такі кросівки використовують для бігу в манежах або стадіонах і новачкам точно не підходять.
Як вибрати кросівки для бігу по вазі
Вага універсальних кросівок для бігу в середньому не перевищує 350 г Така вага обумовлена наявністю систем амортизації і фіксації, невеликого протектора. Він спеціально знижений, щоб спортсмен менше втомлювався і йому буквально не доводилося нести зайве.
Для змагань вибирають кросівки легше – до 300 г. За рахунок зниженої ваги спортсмен не втомлюється, при цьому його нога комфортно фіксується і амортизується.
Кросівки для спринтерів зовсім невагомі – до 250 г. Така вага дозволяє розвивати швидкість, але таке взуття не забезпечене майже ніякими амортизуючими системами, окрім шиповок.
Важкі кросівки з захистом і протекторами вибирають любителі бігу по пересіченій місцевості і складних багаторівневих змагань. Новачкові точно буде в них важко і некомфортно. Тому, якщо ви збираєтеся підкоряти не гірські вершини, а доріжки в найближчому парку – краще зверніть свою увагу на універсальні кросівки і моделі для змагань.
Як вибрати бігові кросівки по підошві і протектору
Підошва повинна добре гнутися, а точка гнучкості – саме гнучке місце в підошві – збігатися з будовою стопи. Кросівки з жорсткою і грубою підошвою для бігу по асфальту не підходять.
Кросівки без протектора (або з нульовим протектором) використовуються для бігу по асфальту або сухому грунту. Роль протектора виконують улоговинки на підошві, геометрія яких визначається технологічними особливостями моделі і допомагають правильно розподіляти навантаження, що виникає при бігу.
Кросівки з низьким протектором – до 3 мм підходять для бігу по дрібним камінцях, лісі, грунтових дорогах і використовуються, в основному, спортсменами, що займаються трейлраннінгом.
Високий протектор забезпечує міцне зчеплення ноги з поверхнею. Мають високу зносостійкість. Підходить для бігу по пересіченій місцевості, брудної або сухій поверхні, для бігу взимку. Такі кросівки важкі і надійні, але для новачків вони не потрібні.
Як вибрати кросівки для бігу, якщо ви тільки починаєте займатися спортом
Зазвичай ті, хто тільки починає займатися бігом, має погану фізичну підготовку і нерідко зайву вагу. Не біда! Не дарма біг вважається ефективним способом зміцнити здоров’я і попрощатися з непотрібними кілограмами. А допоможуть в цьому правильно вибрані кросівки. Якщо вага бігуна далека від бажаного ідеалу, то, як правило, його м’язи і зв’язки слабкі. Тому при виборі потрібно звернути увагу на моделі з хорошою амортизацією і фіксацією стопи, щоб убезпечити ноги від непотрібних травм.
Звертайте увагу на амортизацію кросівок
Виробники взуття для бігу в гонитві за прибутком винайшли таку кількість технологій амортизації стопи, що новачкові досить складно розібратися як правильно вибрати кросівки. Спрощено кажучи, амортизація – це поглинання сили удару ноги бігуна об поверхню і подальший розподіл цієї сили по всій площі стопи.
Необхідна вона для того, щоб уникнути надмірних навантажень на опорно-руховий апарат спортсмена і захистити від травм. Особливо це актуально для непрофесіоналів.
Існує кілька амортизаційних технологій:
- гель;
- повітряна подушка в підошві;
- спеціальний пінний матеріал, який поглинає енергію удару.
В цілому, вони все справляються зі своїми завданнями. Різні торгові марки вкладають гроші в технології розробки різних матеріалів, тому рекламує свої. При виборі віддайте перевагу тим кросівкам, які будуть найбільш комфортно сидіти саме на вашій нозі, а не тому, який тип амортизує матеріалу зазначеному на упаковці.
Амортизаційна вставка може перебувати в різних зонах підошви. По всій її поверхні, в п’яті і шкарпетці або тільки в частині п’яти. Вибір даної опції – справа індивідуального комфорту.
Хороші кросівки для бігу по асфальту – кросівки з фіксацією задника. Звичайно, фіксація не повинна бути як в гіпсі, однак, звернути увагу на те, як захищена п’ята і ахіллове сухожилля, необхідно. П’ята не повинна вільно бовтатися у взутті або з’їжджати вперед. Так ви уникнете втоми ніг або травм гомілкоостопа.
Звертайте увагу на ширину колодки і розмір взуття
Рекомендуємо вибирати кросівки на розмір більше від вашого фактичного. При навантаженнях нога може набрякати і якщо кросівки були точно по нозі, вони можуть доставляти дискомфорт, тиснути на нігті і задоволення від тренування не вийде. Ідеально, якщо в магазин за покупкою ви сходите ввечері, після робочого дня, коли нога більше.
По ширині кросівки також не повинні бути занадто вузькими. Це загрожує припиненням нормальної циркуляції крові і неприємні відчуття будуть гарантовані. Хороша колодка взуття для бігу фіксує ногу, але не віджимає її.
Звертайте увагу на вентиляцію
Добре вентильований кросівок – запорука комфорту для ніг бігуна. Відсутність зайвої вологи гарантує, що ноги не натре або в взуття не заведеться неприємний запах. Рекомендуємо звертати увагу на ті моделі, в яких є сітка не тільки зверху, але і з боків. Вона виводить не тільки вологу і тепло, які з’являються в результаті природних причин, але і якщо доведеться бігати в дощ.
Як правильно вибрати кросівки, щоб вони прослужили довго
Вважається, що хороших бігових кросівок вистачає на 800 – 1000 км бігу. Якщо ви бігаєте регулярно, звертайте увагу на цей факт. Навіть якщо верх кросівка виглядає пристойно, варто уважно розглянути його підошву. Стерта підошва збільшує шанси отримати травму, послизнувшись на камінчику або мокрій дорозі.
Не купуйте кросівки для бігу онлайн, хіба що точно таку ж пару, яку вже зносили. У будь-якому іншому випадку вона може відрізнятися від ідеальних кросівок для ваших ніг.
Якщо вирішили серйозно займатися бігом, придбайте кросівки відомих виробників. Вони вклали багато сил в розробку безпечних і зручних моделей для тренувань і змагань будь-якого рівня складності. Ваші ноги заслуговують комфорту і безпеки. Дешеві моделі підходять для походу в ліс або гри з дітьми у дворі, але не більше того. Варто запам’ятати це і не економити на своєму здоров’ї.
Купуючи бігові кросівки, зверніть увагу на їх якість і зовнішній вигляд. Наявність додаткових швів, як вони прошиті або проклеєні. Як вибрати найдовговічніші? Однозначної відповіді немає, оскільки на їх знос впливає безліч факторів: починаючи від ваги бігуна, особливостями будови його ніг і закінчуючи інтенсивністю експлуатації кросівок.