Українська правда

Президент МОК: Бойкот від України стане порушенням Олімпійської хартії

Віктор Слюсаренко — 4 лютого 2023, 09:46
Президент МОК: Бойкот від України стане порушенням Олімпійської хартії

Президент МОК Томас Бах направив у НОК України відповідь на заяву Вадима Гутцайта щодо ситуації навколо можливого повернення спортсменів рф та рб у світовий спорт.

"Дозвольте ще раз наголосити на одностайній підтримці олімпійського руху українських спортсменів. Під час усіх консультаційних дзвінків непохитна відданість солідарності з українською олімпійською спільнотою була надзвичайно чіткою. Українські спортсмени можуть і надалі розраховувати на повну солідарність із боку всього олімпійського руху.

Ми всі хочемо бачити сильну команду від НОК України на Олімпійських іграх у Парижі 2024 та на зимових Олімпійських іграх у Мілані та Кортині 2026. Як ваші спортсмени і ви самі могли відчути останні 12 місяців, ця солідарність з українськими спортсменами та українським олімпійською спільнотою була б безпрецедентною, це внесок усіх зацікавлених сторін олімпійського руху. Усі ми відчуваємо біль та страждання українського народу у цій жорстокій війні.

Таким чином, всі учасники всіх консультацій одноголосно підтвердили санкції, які вже діють проти держав та урядів росії та білорусі, та закликали до їх посилення. Це стосується, зокрема, того факту, що жодна національна символіка росії чи білорусі не повинна демонструватися на якомусь спортивному заході чи зустрічі.

Щодо Ваших коментарів щодо Заяви Виконкому МОК про солідарність з Україною, санкції проти росії та білорусі та статусу спортсменів цих країн – Вам відомо, що ця заява підтримала переважна більшість зацікавлених сторін олімпійського руху. Учасники знову підтвердили свою відданість Олімпійській хартії та місії Олімпійського руху, що об'єднує. Цінності уособлюють сенс існування нашого Олімпійського руху: об'єднати весь світ у мирному змаганні.

Всі НОК дотримуються цих принципів, у тому числі таких, як ви, чиї спортсмени постраждали від конфліктів та воєн на їх території. Незважаючи на безмірні людські страждання, викликані надто великою кількістю воєн у всьому світі сьогодні, жоден з цих НОК не ставить під сумнів свою відданість олімпійським принципам та об'єднуючій місії олімпійського руху. Ці інші НОК, які постраждали від конфліктів і воєн, ніколи не ставили під сумнів участь своїх спортсменів у міжнародних спортивних змаганнях.

Коли ви приєдналися до консультаційного дзвінка зі своїми колегами з НОК, ви пам'ятаєте, що заява Виконкому МОК користувалася переважною підтримкою НОК, у тому числі всіх п'яти континентальних асоціацій, а також Асоціації національних олімпійських комітетів (АНОК), що представляє усі 206 національних олімпійських комітетів.

Загрози бойкоту Олімпійських ігор, які, як ви повідомили, зараз розглядає НОК України, суперечать засадам олімпійського руху та принципам, які ми відстоюємо. У цьому плані НОК України, безумовно, не користується підтримкою чи солідарністю переважної більшості учасників олімпійського руху. І, як показала історія, попередні бойкоти не досягали політичних цілей і служили лише для покарання спортсменів, які бойкотують НОК.

Як відомо, участь нейтральних спортсменів із російським чи білоруським паспортом на Олімпійських іграх у Парижі у 2024 році ще не обговорювалася конкретно. Таким чином, ваш лист на цьому передчасному етапі вашим колегам з НОК, міжнародним федераціям, членам МОК та майбутнім господарям Олімпійських ігор, який тисне на них у спробі публічно вплинути на прийняття ними рішень, був сприйнятий переважною більшістю з них надзвичайно прикро.

Кожен НОК та будь-який член НОК є відповідальним за дотримання фундаментальних принципів Олімпійської хартії та автономії Олімпійського руху. Бойкот є порушенням Олімпійської хартії, яка зобов'язує НОК "брати участь в Олімпіадах, направляючи спортсменів".

Важливо зазначити, що концепція, що обговорюється, відповідає тому, що ми бачили, наприклад, останні два тижні на Australian Tennis Open, в якому брали участь українські спортсмени.

Спортсмени з російським чи білоруським паспортом також брали участь у турнірі як нейтральні спортсмени без ідентифікації своєї країни. Усі ми пам'ятаємо історичний матч першого раунду, коли український гравець змагався з нейтральним гравцем із російським паспортом. Власне, першість виграла індивідуально нейтральна спортсменка з білорусі.

Наші жорсткі умови вже від початку ясно показали, що ні на стадіоні, ні на території змагань не можна вивішувати російські чи білоруські прапори, національну символіку або знаки на підтримку війни. Жоден спортсмен із цих країн, які підтримують війну, не повинен мати права брати участь у змаганнях. Жоден російський чи білоруський представник уряду чи державний чиновник не повинен бути запрошений чи акредитований на будь-який міжнародний спортивний захід або зустріч.

Міжнародна спільнота широко підтримує нашу об'єднуючу олімпійську місію. Щодо цього слід виділити нещодавнє ухвалення резолюції Генеральною Асамблеєю ООН 1 грудня 2022 року. Ця резолюція визнає, що "великі міжнародні спортивні заходи повинні організовуватись у дусі миру, взаєморозуміння та міжнародного співробітництва, дружби та толерантності, без будь-якої дискримінації, і що слід поважати об'єднавчий та примирливий характер таких заходів".

Зокрема, у резолюції "визнається Олімпійська хартія, а також те, що будь-яка форма дискримінації несумісна з належністю до олімпійського руху". Цю резолюцію ухвалили консенсусом усі держави-члени ООН, зокрема уряд України.

У контексті недискримінації два спеціальних доповідачі Ради ООН з прав людини висловили серйозне занепокоєння: "Однак ми висловлюємо серйозне занепокоєння щодо рекомендації заборонити російським та білоруським спортсменам та офіційним особам, таким як судді, брати участь у міжнародних змаганнях виключно на підставі національності, як питання принципу. Це порушує серйозні питання щодо недискримінації". Ми всі в Олімпійському русі маємо це вирішити.

Ці дві причини – резолюція ООН та занепокоєння щодо дискримінації – були основною мотивацією для Олімпійського саміту та подальших консультацій. У цьому контексті ми рішуче відкидаємо наклепницькі заяви, зроблені деякими українськими офіційними особами, які звинувачують МОК у тому, що він "пропагує війну, вбивства та руйнування". Такі зауваження не можуть бути основою будь-якої конструктивної дискусії.

Весь олімпійський рух співчуває українським спортсменам, які зазнають стільки труднощів під час цієї безглуздої війни. Ми повністю готові підтримати їх у подоланні величезних труднощів, щоб здійснити їхню олімпійську мрію. Ось чому МОК знову запрошує вас у вашій новій ролі президента Національного олімпійського комітету України обговорити наступні кроки наших зусиль солідарності.

Щоб забезпечити однаковий рівень інформації для всіх учасників вашої майбутньої Генеральної асамблеї та усієї української олімпійської спільноти, я прошу вас поширити цей лист, а також повну заяву Виконкому МОК серед них.

Оскільки ви вирішили надсилати свою кореспонденцію у всі НОК, міжнародні спортивні федерації та за їх межі, ви розумієте, що ми також копіюватимемо цей лист зацікавленим сторонам олімпійського руху, щоб вони мали повну картину. В олімпійському дусі миру та солідарності, який був настільки очевидним у всіх наших консультаціях, давайте працювати разом заради українських спортсменів", - йдеться у листі Баха.

Томас Бах Вадим Гутцайт