Паралімпійський прорахунок
Несподіваний успіх паралімпійської збірної України став неабияким сюрпризом не тільки для усіх любителів спорту в Україні, але й для кабінету міністрів Тимошенко насамперед. Адже напередодні старту змагань український прем'єр-міністр підписала рішення, яким прирівняла державні винагороди за паралімпійські медалі до олімпійських. Уряд пообіцяв виплатити 700 тисяч гривень за кожну золоту, 500 тисяч - за срібну, і 350 - за бронзову нагороду.
Вручення державних винагород, ключів від квартир, автомобілів нашим чемпіонам - для українських чиновників усіх рівнів є дешевим способом піару. Адже куди легше у бюджеті знайти гроші для двох-трьох квартир, ніж відновити занедбані спортивні майданчики, спортзали й басейни, та урочисто вручити ключі/картки/конверти. Замість того, щоб створювати умови для і до перемог, а не дякувати після.
Втім, бажання влади хоч таким способом фінансувати наш спорт не можна абсолютно відкидати, адже отримані премії спортсмени однаково використовують на створення умов для самих себе - купують житло, їдуть тренуватися на сучасні закордонні бази.
На черзі - вручення державних винагород чемпіонам та призерам Паралімпійських Ігор. Наші паралімпійці у Пекіні здобули 24 золотих, 18 срібних та 32 бронзових медалі. Якщо ж врахувати, що команда з футболу складається з одинадцяти чоловік, а збірна з естафети у плаванні, то медалей стане 34, 18 та 35 відповідно. Простий підрахунок дає результат у 45 млн. 050 тис гривень, тобто майже 9,4 млн доларів. Не такі вже і великі кошти для українського бюджету.
Ющенко Бубці: "Ми і без сучасних баз ще як можемо". Фото НОК |
Звідки взялася різниця у понад 6 мільйонів гривень, тобто майже дев'ять золотих медалей - невідомо. Однак, президент Національного параолімпійського комітету України, Голова Комітету Верховної Ради України у справах пенсіонерів, ветеранів та інвалідів Валерій Сушкевич впевнений, що усі кошти урядом будуть сплачені вчасно і у повному обсязі.
"Це закон створив відкриті законодавчо визначені можливості того, що гроші паралімпійцям були перераховані. Оскільки закон був нещодавно підписаний, то процедури тільки розпочалася", - каже Сушкевич. Він сподівається, що цього разу гроші не затримають.
"Була ситуація, що виплату затримали на кілька місяців. Я практично впевнений, що цього разу буде по-іншому, бо мені достовірно відомо, що Тимошенко дала категоричні вказівки щодо виплат." За інформацією керівника НПКУ, гроші будуть передані на рахунках на картках, так само, як були видані олімпійцям.
Трикратний чемпіон Паралімпіади з плавання та володар двох срібних нагород Олексій Федина досі нічого не знає про обіцяні гроші.
"Я нічого ще отримав, навіть ніхто нічого не каже, але я впевнений, що все буде гаразд, що нас не дадуть образити. Уряд привселюдно пообіцяв ці виплати, я не думаю, що вони будуть порушувати цю обіцянку".
Тренер Лідії Соловйової, чемпіонки Афін-2004 і Пекіну-2008 з пауерліфтингу, Олександр Алфьоров каже, що вони ще не починали готувати документи.
"Раніше були проблеми - гроші затрималися навіть на дев'ять місяців. Потім ще протягом місці їх видавали, хоча розрахувалися повністю. Поки приготуються документи - це ж великі гроші, поки їх переведуть на картку. Це державна процедура, яка займає певний час".
Безсумнівно, отримати навіть 70 тисяч доларів для кожного з паралімпійців - мрія, яка дозволить, приміром, придбати приватну квартиру. Проте, стан тренувальних баз незадовільний, умов для підготовки паралімпійців - обмаль на практично усіх спортивних спорудах України.
"В Україні обмаль спортивних баз! Лише одна база відповідає усім спортивним нормам - це у Євпаторії, - каже Олексій Федина. - басейнів в Україні, які відповідають нормам підготовки до Олімпійських і Паралімпійських Ігор - від сили чотири! Це дуже мало - один басейн на десять мільйонів".
Олексій Федина: В Україні обмаль сучасних басейнів |
Побудувати один палац спорту чи сучасний басейн - це десятки мільйонів доларів. І якщо врахувати, що сучасні бази потрібні як мінімум усім українським мегаполісам, а краще - усім обласним центрам - вийде сума, співмірна із вартістю будівництва стадіонів до Євро-2012. Це куди більше, ніж дев'ять мільйонів доларів, які урочисто будуть вручені паралімпійцям.