Країна втрачених можливостей
Протягом своєї багатовікової історії наша держава впевнено демонструє одноманітну тенденцію. Лише за останні сто років Україна отримала стільки шансів на цивілізаційний прорив, скільки не отримувала жодна країна у світі. Але тенденція невикористаних можливостей продовжує зберігатись. Так було у 1917, 1991, 2004, так буде і в 2012 році...
Навіть найпалкішим футбольним фанам зрозуміло, що фінальна частина чемпіонату Європи для України та Польщі - це більше ніж захоплюючі матчі провідних європейських команд. Ключовим аспектом тут є не стільки кульмінація у вигляді футбольного дійства, скільки підготовка до нього. Якщо співставити ці два процеси у часовому просторі, то отримаємо співвідношення довгих п'яти років підготовки до одного місяця безпосередньо футбольного свята.
Коли у квітні 2007 року стало відомо про рішення виконкому УЄФА, в Україні із запалом заговорили про "безпрецедентний шанс", "прорив до ЄС", національну ідею, яка нарешті може об'єднати обидва береги Дніпра. Крім того, чиновники всіх рівнів заявляли про стрімкий економічний, гуманітарний, історичний і соціальний розвиток під прапором країни-господаря Євро-2012.
В економічному секторі передбачалось широке залучення іноземних інвестицій у межах підготовки до ЧЄ. Завдяки чому в Україні мав відбутися "будівельний бум" і суттєве збільшення робочих місць. Мінімальні державні витрати на зведення необхідних інфраструктурних об'єктів - стадіонів та доріг, повинні були магнітом притягнути кошти вітчизняних і світових інвестиційних компаній.
Як все відбулось насправді, ілюструє хрестоматійний приклад зведення спортивних арен. Якщо у Харкові та Донецьку таки знайшлися, швидше, меценати, ніж інвестори, то іншим двом містам так не пощастило. Початкова вартість підготовки стадіонів Львова та Києва станом на 31 жовтня 2007 року складала по 1,5 млрд грн. кожний. При цьому львівську арену розраховували звести коштом міфічних інвесторів.
Сувора реальність виявилася жорсткішою. Нині вартість стадіону разом із облаштуванням прилеглої території складає 2,4 млрд грн. Цілком зрозуміло, що основний тягар витрат узяли на себе державний і місцевий бюджети.
Головна арена НСК "Олімпійський" тепер обійдеться платникам податків у 4-4,5 млрд грн. Сюди варто додати те, що у 2007 році від інвесторів очікувалось отримати понад 100 млрд грн на підготовку турніру в цілому. Нині дана цифра є просто утопічною. Чи розуміли це колишні чиновники, які робили такі розрахунки ?
Заходи у гуманітарній сфері також мали принести свої дивіденди. Слідом за головним документом, який визначає "генеральну лінію" підготовки країни до Євро-2012 почали з'являтися й інші державні програми: "про затвердження підготовки та перепідготовки фахівців у сфері європейської та євроатлантичної інтеграції", "інформування громадськості з питань європейської інтеграції України", забезпечення вивчення іноземної мови держслужбовцями та фахівцями, які долучаться до роботи під час Чемпіонату тощо. На якому етапі перебуває реалізація даних проектів - питання відкрите.
Цікавим фактом є те, що Державна цільова програма підготовки Євро-2012, яка була затверджена попереднім урядом, передбачала досягнення фахівцями належного рівня компетентності у сфері європейської та євроатлантичної інтеграції. До 2011-ого планувалось організувати навчання для 112 тисяч держслужбовців.
Зрозуміло, що за відсутності належної підготовки менеджменту та кадрів навіть надсучасні об'єкти інфраструктури стануть лише варіаціями залізобетону. Враховуючи це, у сусідній Польщі вже почали навчання для місцевого персоналу, який буде обслуговувати іноземних гостей. З цією метою організаторами із PL2012 була створена, так звана "Академія Євро". Крім того, державним коштом ведеться системна підготовка правоохоронців, медичних співробітників та ін.
У молодіжній політиці також можна було досягти неабияких успіхів за рахунок мінімальних витрат. У 2012 році УЄФА планує залучити до роботи в Україні 2800 волонтерів. Усього планується мобілізувати близько 12 тисяч добровольців з України. Активна молодь могла би стати у нагоді як під час, так і після ЧЄ-2012, але нині у нас відсутній навіть відповідний закон, який регулює волонтерську діяльність. Усі ініціативи у даній сфері наразі носять лише аматорський характер.
На цьому фоні заяви гаранта про безвізовий режим з країнами ЄС до кінця 2011 року викликають гірку посмішку.
Історичну можливість ми також не використали. Вперше Україна готується до зустрічі понад 1 млн туристів із більше ніж 100 країн світу. Влітку 2012 року вся увага міжнародної громадськості буде прикута до фінальних матчів європейської першості з футболу та країн-господарів поєдинків. Саме цей момент може довести всьому світові, що дії та вчинки політиків, які часто потрапляють на головні шпальти міжнародних ЗМІ, не обов'язково є відображенням всього українського суспільства.
Досвід говорить, що трагічні події Голодомору, історія УПА, ідеї "Русского мира" не здатні об'єднати береги Дніпра. Натомість, фінальна частина Євро-2012 цілком могла би стати прикладом гордості за свою країну та національну збірну як для мешканців Львова, так і Донецька. Пропагандою європейських цінностей, рівня сервісу, стандартів життя тощо. Суттєвим поштовхом до наближення із ЄС й іншими розвиненими країнами світу, як це відбулось із ПАР, завдяки успішному проведенню у цій країні ЧС-2010.
Можемо констатувати, що ідею під назвою "Євро-2012" колишні та нинішні чиновники використали у своїх меркантильних інтересах: особистий PR, інструмент у боротьбі з політичними опонентами, власне збагачення...
З іншого боку, пересічні громадяни так і не дізнаються про небувалі можливості, які відкривались разом із проведенням в Україні фінальної частини європейської футбольної першості 2012 року.