Українська правда

Фінансова криза українського спорту або як Танаджи Олімпіадою керував

Сергей Шемшученко — 5 березня 2009, 13:32

Український спорт і так не переживає найкращі часи у фінансовому плані, а тут ще й світова криза вдарила по-новому. Проте головним чинником того, що з України тікають та вчасно не отримують зарплатню спортсмени та тренери, є не криза.

Як повідомляють джерела "Чемпіона" у Міністерстві у справах сім'ї, молоді та спорту, держава просто не фінансує спорт, а якщо кошти і з'являються, то на всіх їх не вистачає. Ось такі реалії українського олімпійського та неолімпійського спорту наразі...

Відтік тренерів з України

"Те, що міністерство спростовує, наче не виїжджали тренери за кордон - це неправда. Вони враховують лише тих тренерів, які записані у штаті збірних команд Украіни. А є ж і ще інші, які працюють в областях (спортивних клубах та в ДЮСШ) і дозволяють їм виїжджати федераціі. Найбільше тренерів, які виїхали, це з легкої атлетики, плавання, академічного веслування та байдарки, фехтування, спортивної гімнастики", - розповідає кореспонденту "Чемпіону" джерело.

"Олег Остапенко - один з найкращих тренерів світу зі спортивної гімнастики - приїхав до України підписати контракт", - продовжує джерело. "Йому тут попсували нерви, і у підсумку він поїхав до Росії, де йому відразу ж запропонували контракт, надали квартиру й автомобіль, і немаленьку зарплатню. І все - він тепер головний тренер молодіжної збірної Росії".

"У якій ще країні світу головного тренера з будь-якого виду спорту не взяли б на Олімпіаду? Мене не взяли. Бубка сказав, що недостатньо місць, а Павленко взагалі не зміг відповісти, коли я у нього про це запитав", - прокоментував "Чемпіону" ситуацію у вітрильному спорті колишній тренер України з цього виду Віктор Майоров.

"А після Олімпіади заявили, що не хочуть продовжувати зі мною контракт через низькі результати. Василь Гуреєв пішов сам з посади президента Федерації вітрильного спорту "через політику Мінстерства у справах сім'ї, молоді та спорту, яка не співпадає з політикою Федерації вітрильного спорту", - повідомив Майоров.

"Немає жодного молодого тренера в Україні. Наприклад, наймолодший тренер у збірної зі стрільби з лука - це 50 років. Навіть у юніорів немає молодих тренерів", - повідомляє джерело.

В українському спорті гроші "співають романси"

За словами джерела у Міністерстві у справах сім'ї, молоді та спорту, зарплатню за січень дали тільки в останній день зими, 28 лютого.

"І то тільки 60 відсотків, і не всім. Деякі види ще не отримали взагалі нічого. А за лютий дали своєчасно, 4 березня. Але це після скарг і дзвінків на гарячю лінію у Кабінет міністрів", - каже співрозмовник кореспондента "Чемпіону".

У коментарі "Чемпіону" підтвердив факт отримання грошей і головний тренер збірної України з кульової стрільби Андрій Петросюк: "За січень і лютий з нами розрахувалися. Фінансування є. 11 березня вирушаємо на змагання, старти також будуть у квітні та травні".

Підтверджує джерело і те, що тренер з фігурного катання українців Волосожар і Морозової Інго Штоєр уже півроку не отримує зарплатню.

"Коли наймають будь-якого закордонного тренера, звичайно, Федерація підписує контракт і дає дозвіл парі працювати із цим тренером. Оплата на підготовку також має бути і парі Задорожнюк-Вербилло, але її немає", - повідомляє джерело.

"Щодо юніорського чемпіонату з фігурного катання, то хлопці і дівчата поїхали за рахунок батьків", - продовжує співрозмовник. - "Чекали довго, щоб знайшли гроші, але цього не відбулося. І правда, що Вербилло виставив на продаж свій костюм, просто щоб мати за що готуватися. Спортсмени розповідали, що беруть участь за кордоном у різних шоу. Щоб заробити. А це ж можливі травми".

За його словами, інші спортсмени також їздять і тренуються у борг.

Про фінансового "генія" Танаджи, протеже Павленка

"Коли Павленко у квітні призначив начальником управління "Укрспортзабезпечення" Мінсіммолодьспорту України Геннадія Танаджи, то відразу почалися затягування з усіма тендерами. Вони хотіли проводити ці тендери через "ліві" фірми. Але вдається не проводити їх, щоправда перед самим початком Олімпіади. Спорядження прибуває на Олімпіду невчасно, тому спортсменам довелося виступати на необ'їжджених лодках і вітрилах. І все тому, що Павленку та його компанії потрібно було з цього отримати гроші", - стверджує джерело у Міністерстві у справах сім'ї, молоді та спорту.

"Там ще, окрім цього Танаджи, є ще така Олексієнко Галина. І той, і та - далекі від спорту і від економіки. Танаджи взагалі за фахом юрист, у спорті не працював і не займався ніколи. А Олексієнко працювала в охороні здоров'я і на ливарному виробництві . Їм головне - на "відкатах" заробити гроші, а тренерам  кажуть: "Хто ви такі?". У Житомирську область Павленко, де він був губернатором, призначив відповідальними за спорт жінок, які у спорті нічого не розуміють", - передає слова співбесідника кореспондент "Чемпіону".

"Павленко зрушив з метвої точки стрільбу в Україні. А от щодо Танаджи, то як можна призначати на посаду начальника управління "Укрспортзабезпечення" людину, яка не тямить у спорті. На такій посаді має бути людина, для якої спорт на першому плані", - прокоментував роботу Танаджи головний тренер збірної України з кульової стрільби Андрій Петросюк.

"Танаджи відкрито казав і каже, що йому робота у спорті не потрібна, адже він і надалі залишається у бізнесі", - сказав у коментарі "Чемпіону" колишній тренер України з у вітрильного спорту Віктор Майоров

"На прикладі можна пояснити, як працюють "відкати". Наприкінці року Танаджи зробив тендер на медалі. Якщо найдорожча медаль на чемпіонатах України коштує 20 гривень, то через тендер її ціну піднімають до 58 гривень. І куди пропадають ці 38 гривень?" - риторично запитує джерело.

"Для авіаперевезень збірних команд України з олімпійських і неолімпійських видів спорту відмінили тендери на закупівлю авіаквитків. А новим керівництвом управління був підписаний контракт з агентством "ТрансАвіаТур" для закупівлі авіаквитків. А раніше купляли напряму в авіакомпаній, які надавали знижки на авіаквитки та безкоштовне перевезення багажу. А тут приходить Танаджи і каже про все це забути і домовляється через агентства. І кожен квиток піднявся у ціні на 250 доларів, також і за багаж потрібно платити. Кому йде різниця?" - повідомляє співрозмовець кореспондента "Чемпіону".

Редакція сайту "Чемпіон" готова оприлюднити точку зору щодо стану спорту в Україні самого Геннадія Танаджи та всіх, хто був згаданий у цьому матеріалі.