Чемпіонат світу - 2006. Україна проти шведів, швейцарців та італійців: прев'ю - екскурс в історію команд...
Останніми роками закордонні працівники мас-медіа та хокейні фахівці ніяк не можуть зрозуміти парадокса: як країна, маючи у своєму розпорядженні лише один професійний клуб і досить – таки мізерну, як для своїх розмірів, кількість професійних гравців з цього виду спорту, може успішно щоразу відстоювати своє місце в елітному дивізіоні чемпіонатів світу. Звичайно ж, вищезазначена тема для роздумів стосується України. І, справді, маючи своєю базою київський клуб “Сокіл”, наша збірна інколи у надважких ситуаціях все одно рятувалася від пониження у класі, а інколи робила приємні сюрпризи: пам’ятаєте, як на чемпіонаті світу у Швеції “синьо-жовті” посіли 9-те місце? І це при тому, що на другому етапі вони зіграли унічию з росіянами – 3:3 і пропустили їх до чвертьфіналу лише через гіршу загальну різницю закинутих та пропущених шайб. Між іншим, на тій першості планети росіяни потрапили до фіналу змагань, в якому з рахунком 3:4 програли словакам.
Доповнюючи цю історичну статистику виступів українців у фінальних частинах чемпіонатів світу останніх років, варто додати, що, зокрема, у 2003-му у Фінляндії наші хокеїсти посіли 12-ту позицію. У 2004-му році на першості світу, яка проходила у Чехії, “синьо-жовті” стали 14-ми, а у 2005-му на льоду Австрії вони були 11-ми.
За кілька днів, в останній місяць весни 2006-го українців очікує нове випробовування найсильнішими командами планети, які цього разу приїдуть до латвійської Риги.
Волею жереба на попередній стадії змагань наші хокеїсти потрапили до однієї групи “В” разом зі збірними Швеції, Швейцарії та Італії.
Безперечно, найголовнішим фаворитом цього квартету будуть шведи. За всю історію своїх зазіхань на нагороди чемпіонатів світу вони 7 разів ставали володарями “золота”, 18 разів зупинялися на другій сходинці п’єдесталу пошани і 14 разів ставали бронзовими призерами. А ще в їхньому доробку дві перемоги на Олімпійських іграх: відповідно у 1994-му та у нинішньому, 2006-му. Цього року скандинави, діставшись фіналу головних зимових стартів чотириріччя у Турині, були сильнішими за фінів – 3:2.
Цікаво, що свій перший офіційний поєдинок збірна Швеції провела 23-го квітня далекого 1920-го року. І вже тоді вона заявила про себе, як про амбіційного суперника і майбутнього фаворита будь-яких світових турнірів. Тоді від її шайб постраждали бельгійці, яких шведи “розбили” з рахунком – 8:0.
Збірна України чотири рази зустрічалася зі шведами, і кожна з цих ігор закінчувалася на користь останніх. Впродовж них наша команда закинула супернику 4 шайби, тоді як у свої ворота отримала цілих 22 результативних кидків.
Менш грізним опонентом виглядає збірна Швейцарії, але її трофеї також заслуговують на повагу. Вона брала участь у 40-ка чемпіонатах світу серед команд елітного дивізіону і виграла на них 1-не “срібло” та 8 “бронз”.
На додачу швейцарці мають у своєму активі “бронзові” нагороди двох Олімпіад – 1928-го та 1948-го років. Що ж до білої Олімпіади у Турині – 2006, то там їхні амбіції були розвіяні лише у чвертьфіналі, причому на цій стадії турніру їх зупинили не хто не будь, а саме майбутні тріумфатори змагань, шведи – 6:2.
Вони тричі виходили на лід проти української команди, причому одна з цих ігор закінчилася успіхом “синьо-жовтих”, а дві інші – перемогами їхніх суперників. Загальна різниця закинутих та пропущених шайб у цьому протистоянні – 8:6 на користь швейцарців.
І, насамкінець, про італійців. Їхнім найкращим результатом в елітному дивізіоні чемпіонатів світу залишається 6-те місце у 1994-му році. З українцями вони на першостях планети ще жодного разу не зустрічалися. До речі, збірна Італії лише минулого сезону завоювала право повернутися до вищого дивізіону.
Водночас шведи на першості планети – 2005 в Австрії стали четвертими серед елітних команд, причому у чвертьфіналі змагань вони перемогли вищезгаданих швейцарців – 2:1. Востаннє ж зі швейцарцями апеннінські хокеїсти зустрілися у рамках головного групового етапу на цьогорічних Олімпійських іграх. Той матч так і не дав зрозуміти, хто ж на даний момент сильніший: нічия – 3:3.
Повертаючись до австрійського чемпіонату, відзначу, що у попередньому раунді турніру команда Швеції провела матч і проти збірної України, причому з досить великими складнощами змогла оформити переможну шайбу в останньому періоді – 3:2. Відтак швейцарці фінішували там восьмими, а наші хокеїсти – 11-ми.
І що ж до інших трьох груп попереднього раунду турніру, то у квартеті “А” гратимуть збірні Чехії, Фінляндії, Латвії та Словенії. Групу “С” склали колективи Словаччини, Росії, Білорусі та Казахстану. У групі “D” за очки боротимуться команди Канади, Сполучених Штатів Америки, Данії та Норвегії.
По три кращі команди з кожної групи продовжать боротьбу за медалі у наступному раунді змагань, тоді як збірні, які посядуть у своїх квартетах четверті місця, визначать між собою двох невдах, які зазнають пониження у класі.
Минулого року нагороди хокейної першості планети розігрувалися в Австрії. Трійка призерів тих чемпіонських перегонів має наступний вигляд: “золото” у чехів, “срібло” – в активі канадців, а “бронза” – у росіян.
І насамкінець ще кілька фактів про нашу команду. Нині Україна у рейтингу хокейних збірних світу знаходиться на 15-му місці. Що ж до суперників “синьо-жовтих” на першості у Латвії, то шведи знаходяться на найвищій сходинці, швейцарці – восьмі, тоді як італійці впритул наблизилися до наших гравців: апенінці - 16-ті.
І варто згадати виступ українців в минулому розіграші “Єврохокей-челендж кап”. Зокрема, наша команда брала участь у 2, 3-му та 4-му етапах турніру і впродовж них провела 8 ігор. Загальна статистика виступу “синьо-жовтих” наступна: 24 закинуті шайби і 17 пропущених.
Найврожайнішим як для української збірної видався 4 раунд змагань, який проходив у Гродно.
Команда Олександра Сеуканда обіграла хокеїстів Польщі – 4:2, досить легко розібралася з естонцями – 6:1, і зіграла унічию з господарями етапу, білорусами - 1:1. Лише завдяки кращій різниці закинутих та пропущених шайб білоруси змогли виграти домашній раунд Єврохокей-челенджу, тобто посісти першу сходинку.
У Латвії ж українці кинуть виклик Швеції, Швейцарії та Італії. Хто кого? На будемо робити прогнози, а просто дочекаємося першості планети – 2006, і вже після неї робитимемо висновки. Поки що ж від щирого серця побажаємо нашій команді вдалого вояжу до Риги.
ВАДИМ ВЛАСЕНКО