Корупція по-олімпійськи: нагороду українця збиралися віддати китайцю
Історія із врученням олімпійському чемпіону з боксу Василю Ломаченку Кубку Вала Баркера - призу найкращого боксера Олімпіади триває вже шість місяців. Адже наш спортсмен мав отримати почесну нагороду із рук керівництва АІВА одразу на Олімпійських Іграх. Але не отримав.
Пізніше історія знайшла продовження у грудні 2008 року під час одного з етапів Кубку світу у Москві. Василь Ломаченко прибув на змагання саме для того, щоб отримати Кубок Баркера а також звання найкращого спортсмена року. Проте ні того, ні іншого не отримав - АІВА дискваліфікувала нашого боксера за відмову виходити на ринг.
Що найцікавіше - найкращим спортсмен року прибув із чемпіонату Європи у Ліверпулі із сильно травмованою рукою, про що мав відповідні документи. Спортсмен не збирався виходити на ринг у Москві, про що повідомив організаторам. Та і участь будь-якого спортсмена-любителя у міжнародних змаганнях не є обов'язковою - контракту тут, як у профі, не укладають. Крім того, Кубок Баркера присудила українцю не АІВА, а олімпійський виконком. Тут Міжнародна любительська асоціація боксу мала виконати суто технічну роль.
"Кожен боксер має право відмовитися від участі у змаганнях" - прокоментував "Чемпіону" ситуацію віце-президент Федерації боксу України Юрій Андрійчук. - Чому Василю не вручили Кубок у Москві - нам ніхто не пояснив".
Детективна історія продовжилася в Україні вже у січні 2009 року. Ломаченко отримав Кубок Баркера поштовою посилкою, у якому лежав кубок, навіть ззовні не подібний на відомий на весь світ приз.
"Ви ж бачили справжній Кубок Вала Баркера? Там Кубок великий і гарний, наче на чемпіонаті світу з футболу. Там величезний футбольний м'яч із срібла і золота, а наша стоїть боксер та тримає чашу. Мені здалося, що той кубок який прислали - просто купили десь в універмазі, - коментує ситуацію сам боксер. - Купили його, підписали і навіть повісили стрічку, і роблять з цього Кубок Вала Баркера".
За словами Ломаченка, не відповідає дійсності й інформація про зміну дизайну відомої нагороди.
Василь Ломаченко: Я виявився кращим |
"Кубок Вала Баркера завжди вручали кращому боксеру Олімпійських Ігор безпосередньо на олімпійських іграх - голосування проводив виконком. Тут же вийшла така історія, що абсолютну більшість голосів отримав Василь Ломаченко, а приз йому не вручили, бо сказали, що зроблять це пізніше. - розповідає Андрійчук. - Але у нас є така інформація, що на кубку було вигравіюване зовсім інше прізвище - китайського спортсмена".
Ця версія підтверджується і заявою самої АІВА, котра пізніше пояснила відмову вручити Кубок Баркера у Москві його ... ремонтом.
"Але на цьому історія не скінчилася - Василя чомусь включили у програму змагань у Москві, а потім дискваліфікували. Ситуацію врятувало втручання Національного олімпійського комітету і Федерації боксу України, - каже Юрій Андрійчук. - Зараз цей "кубок Баркера" не у тому вигляді, але ціна його у тому, що Василь - кращий боксер".
За словами Андрійчука - так званий кубок Баркера уже у Василя Ломаченка. "Де справжній Кубок Баркера - вам не скаже ніхто. Можливо, це знає Президент АІВА. Але нам його не дали - і ми не знаємо цього. Це аномальне явище, може, журналісти проведуть своє розслідування?"
"Цей приз заздалегідь готувалися вручити іншій людині, - розповів у коментарі "Чемпіону" сам олімпійський чемпіон. - Уже було вибите прізвище - турнір ще не почався, уже на цьому Кубку було забите прізвище тієї людини. А сталося так, що я виявився кращим".
Українська сторона в один голос говорить, що проблема власне у самій AIBA. На думку головного тренера олімпійської збірної Дмитро Сосновського "всесвітня федерація боксу не є спеціалістами".
"Вони не мала права це робити, адже Василь є олімпійським чемпіоном, і саме на Олімпіаді йому мали вручити Кубок Баркера. Ломаченко має повне право пропускати змагання, подібні до Кубку світу у Москві. Нехай порахують скільки олімпійських призерів не виступають на таких змаганнях, - каже тренер збірної. - Керівництво АІВА вкотре проявляє свою безпорадність, адже не вони обирали Ломаченка кращим. Кращим Василя обрав виконком, яке вони мають право не вручати нашому боксеру Кубок Баркера?".
"АІВА поводиться аморально. Це неадекватна федерація, з ними неможливо співпрацювати. Я дивуюся, як така безвідповідальна, безграмотна команда може керувати всесвітнім боксом. Вони самі підривають свій авторитет. Виходить, що люди бачили бої Ломаченка і приймали рішення, що він кращий боксер, - а АІВА взяли і скасували. А хто вони такі?", - додає тренер.
Батько і тренер олімпійського чемпіона Анатолій Ломаченко вважає ситуацію у Москві провокацію проти Василя.
Анатолій Ломаченко: АІВА штовхає Василя Ломаченка на неадекватні дії |
"Нас провокували на якісь неадекватні дії, щоб потім можна було зняти цю тему і відвернути увагу на інше. Ми знаємо приклад із кубинським тхенквондистом, котрий ударив суддю. Це неспортивна поведінка, за яку спортсмена довічно дискваліфікували, - розповідає Ломаченко-старший. - Усе було побудовано так, щоб спровокувати нас на якісь неадекватні дії, щоб ми себе якось не так повели. Добивалися того, щоб можна було звернути увагу не на те, що ми не отримали Кубок Баркера, а на тому, як ми себе поводимо".
"За що Василя дискваліфікували? За неспортивну поведінку. Але яка неспортивна поведінка? У тому, що Василь не вийшов на бій? Що він - професіонал, він контракт укладав? Будь-який спортсмен у будь-який момент може відмовитися від бою, - додає Анатолій Ломаченко. - Людина приїхала хвора, а його дискваліфікують за те, що він не з'явився на зважування".
За словами батька чемпіона, АІВА штовхає Василя Ломаченка на неадекватні дії, щоб боксер перейшов у професіонали. "Для того, щоб боксер міг далі продовжувати свою любительську кар'єру, йому треба створювати умови, а якщо вони ставлять палки у колеса - то вони просто підштовхують людину в інший бік".
"Ті люди, які зараз очолюють світовий бокс, не розібралися у цій ситуації у правилах і положеннях щодо Кубку Баркера, - вважає Андрійчук. - Будемо сподіватися, що надалі такого у світовому боксі не повториться".