Українська правда

Андрійчук: Якщо говорити про український бокс, то потрібно сказати, що ми входимо в трійку найсильніших у цьому виді спорту у світі

Сергей Шемшученко — 12 серпня 2008, 17:00
Віце-президент Федерації боксу України Юрій Андрійчук розповів про олімпійський турнір в Пекіні.

Юрій, розкажіть, яка нині ситуація сьогодні в українському боксі? Що вдається, що ні?

Узагалі, якщо говорити про український бокс, то потрібно сказати, що ми входимо в трійку найсильніших у цьому виді спорту у світі. Перед нами тільки Росія і Куба. Ми з Казахстаном конкуруємо: хто з нас більше завоює. Тому ми знаходимося на гарному світовому рівні, особливо це стосується юніорів, кадетів.

Що ж стосується держави, то, якщо говорити, як воно відноситься до боксу, то можна судити по тому, як вони відносяться до спорту взагалі. Якщо на бокс виділяється цього року 5,5 млн. грн., то це завдяки Володимиру Костеріну, президенту федерації боксу, що зумів у два рази збільшити минулорічну суму, державу переконати, що потрібно більше грошей давати. Але, зважаючи на те, що ці гроші йдуть на збори, змагання, оплату тренерам, боксерам, стає зрозуміло, що цього не вистачає.  Але все-таки зараз нам гріх скаржитися. Те, що стосується, приміром, олімпійських ігор, то ми на сьогоднішній день маємо сім олімпійських ліцензій з одинадцяти можливих, мали вісім, але через визначені проблеми один спортсмен не пройшов допінг-контроль.

Олімпійські ліцензії тяжко далися на Ігри в Пекін?

Щоб ліцензію завоювати, потрібно або на чемпіонаті світу, або на чемпіонаті Європи, на визначених ліцензійних турнірах зайняти ліцензійні місця. Це дає можливість брати участь в Олімпійських іграх. Ліцензію завойовують у кожній з вагових категорій. На даний момент та команда, що уже виїхала в Пекін, можна сказати гарна, дружна. Гарний капітан команди в них Жора Чигаєв, що уже довгий час у боксі, це найлегша вага - 48 кг, надійний боксер, що, сподіваємося, медаль привезе.

Крім боксу, вони ще і захоплюються музикою, хочуть альбом записати... Недавно був турнір братів Кличків міжнародний, де багато країн змагалося. Це було в Палаці спорту, і от, вони виконали свій авторський гімн боксу. Гідно заспівали, не гірше, чесно кажучи, ніж наші музиканти. Тому вони приїдуть, ми з ними домовилися, що я їм допоможу випустити альбом. Тому, як бачимо, люди займаються не тільки боксом, але і захоплюються іншими речами.

А на скільки медалей розраховує українська команда?

Що стосується медалей, це бокс, тому може бути все що завгодно. Кожний з боксерів може привезти медаль, і ми сподіваємося на кожний. Ну, звичайно, є фаворити. Це, наприклад, Слава Глазков - супертяж; був він фіналістом світу, програв у фіналі італійцеві, але цей італієць для нас фатальний, тому що в Греції, коли з ним боксували, теж медалі не було. У свій час Мазикін боксував з ним, виграючи три очки за 10 секунд до кінця, примудрився програти йому. Італієць хоч і не сильний, але якось йому вдається виграти. А в боксі головне перемога, а не те, як вона тобі дісталася. Якщо говорити про конкурентів, то от китайці готують свого супертяжа, у якого 2.10 зріст, - найбільший і по зросту, і по вазі у світі. Він міг би бути олімпійським чемпіоном, але чомусь йому не щастить - уже двічі був нокаутований. Ну, думаю, Слава цього разу розбереться з італійцем...

Ще в нас є перлина світового боксу, він був визнаний кращим боксером серед кадетів Європи, був чемпіоном світу серед юніорів. Це Вася Ломаченко з Ізмаїла. Він був у фіналі на чемпіонаті світу, програв там російському боксерові в завзятому бої. Інших теж можна вважати лідерами, але цих двох варто виділити. У нас є Сергій Дерев`янченко у вазі до 75 кг, що, можна сказати, унікальний, тому що якщо він розлютиться, то може виграти. Є Сашко Усик із Криму. Молодий, вийшло так, що примудрився увійти випадково в збірну, тому що один з наших претендентів був травмований. Одним словом, команда класна, вона зараз там, і сподіваємося, що мінімум 2-3 медалі ми будемо мати з Божою допомогою.

А хто поїде підтримувати наших боксерів?

У цей раз поїде багато народу. Приємно, таке рідко бувало, але президент Федерації боксу Володимир Костерін організував делегацію в підтримку боксу і стимулював спортсменів, крім того, що духом і якоюсь моральною відповідальністю перед країною, ще і нагородженнями. Вони за кожен виграний бій, я відкриваю невелику таємницю, будуть отримувати визначену суму грошей. І це правильно, тому що спортсмен зайнятий з ранку до вечора, працює на свою професію - спорт, що мало оплачується в порівнянні з тим, що він працював би у бізнесі, наприклад. Тому потрібно його стимулювати... І я знаю, що цього року, як ніколи, поїхала найбільша делегація офіційна. Це значить, що ми повинні не тільки багато медалей завоювати, а повинні ще за медалістів гідно поуболівати. Щоб звучав частіше український гімн, піднімався український прапор. Потрібно підтримати цією великою компанією наших спортсменів, щоб вони відчули, що в залі хтось є зі співвітчизників.

Яка буденне життя Федерації боксу України перед Олімпадою?

Треба розділяти: спорт - це плід якоїсь роботи. Якщо яблуко на яблуні виросло, це не виходить, що воно саме по собі... Для цього потрібно був процес підготовки, так сказати - обробка, полив, добрива. Точно так само і бокс. Є Федерація боксу України, її президент Володимир Костерін, за два роки зумів заново вибудувати структуру, згладити протиріччя, що раніше були у ФБУ і створити гарні умови для спортсменів. Перший віце-президент ФБУ Ігор Гайдамака, патріарх, легенда українського боксу, що є членом виконкому світової федерації боксу, віце-президентом Європейської федерації боксу, віце-президентом федерації боксу України. Він з ранку до вечора працює над тим, щоб наші боксери гідно проводили збори. На даний момент у федерації зібралися професіонали, і, якщо хтось з них іде, це дуже впливає на подальший розвиток українського боксу.

Підготовкою спортсменів теж займається федерація?

Будь-якого боксера треба возити, треба годувати, треба тренувати, одягати, потрібні лікарі, потрібні тренера. Це дуже великі кошти. На даний момент в Україні боксом займається десь 30 тис. чоловік. Тому президент ФБУ не тільки очолює організацію і налагоджує менеджмент для ефективної роботи, але і є меценатом. Це дуже важливо, тому що весь апарат, що причетний до цієї роботи, фінансується за рахунок власних коштів Костеріна.

Деякі можуть поставити запитання, навіщо це потрібно лідеру Партії Зелених України Володимиру Костеріну, що, будучи президентом Федерації боксу, поєднує ці дві сфери діяльності. Отож, ці боксери реально зможуть, якщо закінчать бокс, приєднається до "зеленого" напрямку життєдіяльності для того, щоб дійсно в нашій країні можна було десь навести порядок.

Якщо сильні люди будуть стояти біля джерел того, щоб щось десь не знищували, захистили, - користь буде. Якщо це сполучення зв'яже Федерацію боксу і цей зелений рух, то, думаю, багато хто задумається, перш ніж там кудись йти, щось ламати, або забруднювати. 

Боксер, ідучи зі спорту, піде і стане начальником рибінспекції, і, дійсно, йому не потрібний буде там ні пістолет, ні автомат, він у стані буде переконати кожного, щоб він не робив шкоди. У цьому жорстокому світі зараз так усе влаштовано, що якщо людина може когось переконати, то вона переконує, щоб інший не наносив шкоду в тій або іншій площині.

Які завдання ФБУ ставить перед собою після Олімпіади?

Закінчаться Олімпійські ігри, а в нас тут усе тільки почнеться. Після Пекіна ми вирішили відродити чемпіонати України серед клубів. Це буде інтрига. На прикладі прем'єр ліги, як у футболі. Це дасть можливість. По-перше, усе-таки проявити амбіції тих клубів, що зараз є в Україні, зібравши боксерів у різних вагових категоріях. Це ж стане і стимулом для боксерів. Тому що піде відразу фінансування, і вони зможуть отримувати гідну зарплату. По-друге, це буде цікаво телебаченню, тому що телебачення таке б показувало. Адже, коли проходить чемпіонат України, це сім днів у році, може бути не дуже цікаво. А от коли проходить "стінка на стінку" раз на місяць або два, звичайно це буде цікаво і видовищно...Ми сподіваємося, усе-таки, до боксу залучити і спонсорів, і пресу. Це буде саме початок популяризації такого серйозного виду спорту, що, я думаю, що зможе бути перший, а може другим у країні.

Чи охоче нині молодь йде в бокс?

Бокс розвивається в тих країнах, як не дивно, що і в економічному плані називаються такими що розвиваються. У таких країнах, як США, бокс уже не розвивається, тому що там люди багаті, добре заробляють і йти в бокс там нема сенсу. Це важкий вид спорту, де б'ють по голові. Вони вважають, що це шкідливо для здоров'я, тому ті, хто бачить себе майбутніми комерсантами, навіть у дитинстві не йдуть у бокс. А от Куба, Росія, Україна якось так уже склалося, що вони сприймаються не як бізнеси-країни, а більше якось на характері, волі, якомусь патріотизмі побудовані. Також і бокс, що на відміну від інших видів спорту замішаний на характері, на волі, як у древні часи були вікінги, так і зараз у боксі, якщо людина сюди прийшла, займається і стає чемпіоном, це значить, що він сильна особистість.