Віта Семеренко: Хотіла довести, що я можу порадувати всю Україну
Віта Семеренко передчувала вдалий для себе підсумок гонки, що принесла їй бронзу чемпіоната світу з біатлону, але зараз вона все ще не вірить у свій успіх.
- Як відреагували на початкове рішення тренерів поставити в індивідуальну гонку Оксану Хвостенко? Не було тоді відчуття, що вас позбавляють медального шансу?
- Чесно кажучи, два дні тому слова Григорія Івановича про те, що в індивідуальній гонці я не виступлю, дуже засмутили мене. Для мене це було ударом, як ніби я втратила близьку людину. Адже я на гонку налаштовувалася і була впевнена, що у мене все вийде. А тут така ситуація.
Але коли ввечері напередодні старту Оксана прийшла до мене і повідомила, що знаходиться в не дуже доброму функціональному стані, і гонку Побіжу я, спочатку не повірила. Почала відмовлятися, але внутрішній голос твердив: "Віта, не роби помилку. Ти цього хотіла".
- Так ви знали наперед, що фінішіруете в трійці лідерів?
- Таке передчуття було, але я не хотіла на нього увагу звертати. Боялася, що пропаде настрій на цю гонку.
- Значить, на попередні старти чемпіонату світу-2011 налаштувалися гірше?
- У спринті і гонці переслідування в мене були помилки. Добре, що я їх зрозуміла і пообіцяла собі обов'язково все виправити. У мене це вийшло. Спасибі нашій сервіскоманді, адже лижі на кожній гонці ковзають дуже добре. Приємно, коли минаєш суперниць саме на узвозі. Це надає позитивних емоцій. Я вдячна президентові нашої Федерації Володимиру Бринзаку - це йому від мене подарунок на 8 Березня.
Спасибі нашим тренерам Григорію Івановичу та Василю Павловичу Карленко за їх підтримку і розуміння. Так, у мене були проблеми. Я не зраділа тому, що замість американських етапів Кубка світу мене відправили на Універсіаду. Були у нас і сварки, але, слава Богу, у нас все склалося чудово. Сьогодні мені відплатилося за пропущені етапи в США.
- Що саме в індивідуальній гонці ви зробили краще, ніж у спринті та персьюті?
- Не буду нічого розповідати. Це професійна таємниця.
- Як вважаєте, з 82-м стартовим номером вам пощастило, чи хотіли бути ближче до першої групи?
- Спочатку був легкий мандраж, адже потрібно довго чекати старту. Невідомо, як я впораюся з цим психологічно. Але прокинувшись вранці, сказала собі, що це щасливий номер. Я буду знати всю інформацію про кожну суперницю. На останньому колі це мені допомогло, і у нас вийшло таке чудове свято.
- Залишаючи другий вогневий рубіж, знали, що йдете третьою?
- Я бачила це по табло. По трасі наші тренери і хлопці підказували, що йду дуже здорово ходом і просили думати, не поспішати. Позицію не озвучували. Напевно, щоб не так хвилювалася. До того ж гонка тільки почалася: два кордони - це не показник.
- Третя стрілянина вивела вас уже на другий рядок проміжного протоколу. З якими думками ви помчали на четверте коло і завершальну стрілецьку сесію?
- Коли пройшла перший підйом, просто працювала. Потім почала думати про прекрасні результати і медалі. Почала хвилюватися. У мене затремтіли ноги, руки і все всередині. Просто не могла бігти. Я відразу ж переключилася на певні свої думки.
- Промахи на останньому рубежі - на совісті погоди або нервів?
- Я взагалі нічого не бачила: в діоптрі був туман. Чи то сніг потрапив, чи то ще щось. Коли залишився останній патрон, сказала собі: "Віта, потрібно розбивати". А з вітром у мене була ідеальна обстановка.
- За ходом ви все-таки сильніше Надії Скардіно. Твердо знали, що, принаймні, їй у боротьбі за медаль не поступитесь?
- Так. Я себе дуже змушувала і просила ще попрацювати. Були такі ділянки, коли взагалі не відчувала в собі сил. Але на останньому колі від слів мого тренера, що треба ще потерпіти і не втратити три секундочки переваги над Скардіно, в мене тьохнуло серце. Сказала собі, що не віддам цю перемогу.
На останні двісті метрів пішла з накатом, і в підсумку виграла у білоруської біатлоністки дев'ять секунд. Григорій Іванович фізично не міг мене підштовхнути, зате дав мені свою енергію. Це мені дуже допомогло. Спасибі йому за це величезне.
- Він вам теж подякував за медаль?
- Він, як і я, злегка шокований. Трохи несподівано все сталося. Хоча, з іншого боку, очікувано. Але нам вічно щось заважало. У Валі було три четвертих позиції, а в Америці нарешті вона дочекалася бронзової медалі. Тепер була моя черга. Сподіваюся, і в інших гонках чемпіонату світу ми порадуємо тренера.
- Уже звикли до своєї бронзової медалі?
- Поки не можу повірити, що вона моя.
- Легше бігти останнє коло, коли знаєш, що претендуєш на нагороду?
- Нелегко. Психологічно це дуже тисне.
- На першому колі ви показали найкращий час. Для вас це було несподіванкою або ж настільки добре себе почували перед стартом, що сприйняли це як належне?
- Про це дізналася ввечері, коли побачила розшифровку. Зізнаюся, здивувалася. Я на це не розраховувала і не прагнула до цього. Просто виходила на боротьбу і хотіла довести, в першу чергу, самій собі, що я можу і порадувати всю нашу Україну.
- Сьогодні ви швидко працювали не лише ногами. На першій стійці ви були самою моторною, а на другій "лежанці" поступилися тільки Наталії Бурдизі. Можете сказати, що сьогодні дійсно була ваша гонка? Немає жодних претензій до себе?
- Так, це була моя гонка. Я хотіла виступити і домоглася, щоб моє ім'я було в стартовому складі. Величезне спасибі Оксані Хвостенко. Думаю, вона просто-напросто поступилася мені місцем, пожертвувавши собою. Сьогодні вранці прокинулася з цією думкою, відчувши додаткове психологічний тиск. Я не мала права її підвести.
- За підсумками сезону Валя отримає малий срібний глобус у заліку індивідуальної гонки. Ви теж відзначилися на цій дистанції. Це сімейна традиція?
- Та ні, просто так вийшло. Я люблю виступати в будь-якому вигляді, особливо, коли гонка закінчується медаллю.
- За вашими жестам після фінішу було зрозуміло, що ви дякуєте Богові за бронзу. Що саме сказали небес?
- Не скажу. (Сміється).
- Ви потіснили сестру з десятки найсильніших. Чи не мучить совість?
- Про результат Валі дізналася після фінішу. Звичайно, дуже прикро за сестру, адже вона теж претендувала на попадання в призову трійку. Якби Валя на останньому рубежі відстрілялася без штрафу, то третьою була б вона, а я - четвертою. Але це спорт. Треба все прощати і радіти за інших.
- Валя першою вас привітала. Вона теж плакала, радіючи за вас?
- Валя стояла зі сльозами на очах, а я на той момент не могла зрозуміти, що саме зробила. Дивлюся на табло - я третя. Всі підтримували нас.
- Як покаталися на санях, запряжених оленями?
- Це була моя мрія, адже мені все ніяк не вдавалося це зробити. Тому в мене була така мета - будь-що-будь покататися на оленях. Дуже здорово. Це мандрівка залишила багато вражень.
- Ще хочеться?
- Звичайно! Хочу, щоб наша українська команда в естафеті або втрьох за підсумками мас-старту - словом, всі разом покаталися на санях. Всіх емоцій не передати.
- Медаль чемпіонату світу з дизайну красивіша, ніж нагорода Універсіади?
- Зараз дивлюся на неї - вона така ж, як і з чемпіонату Європи. З Універсіади все-таки більш симпатична. Але медаль чемпіонату світу, природно, багато для мене значить.
- Не будете відкладати святкування в довгий ящик?
- Тренери мене привітали. А завтра поп'ємо чай з тортом, адже у нас ще два серйозних гонки, на які потрібно налаштовуватися. Потрібно ще попрацювати.
- Цією бронзою ви задовольнили свій медальний апетит або ж він тільки розгорівся?
- Кожен спортсмен мріє про індивідуальне і естафетне золото. Так що мій апетит у розпалі - хочу відчути смак перемоги. Але цією бронзою я не гидую. Зараз вона для мене як золото, - цитує Віту "Спорт-Экспресс в Украине".