Шахтар Донецьк святкує 84-річчя. Найзнаковіші перемоги в історії клубу
24 травня святкує день народження донецький Шахтар.
Гірники 11 разів вигравали чемпіонат України та є 13-разовими володарями Кубку України. Також в активі команди з Донецька 8 виграних матчів за Суперкубок України.
Напевне, найвидатнішим успіхом команди можна вважати перемогу в Кубку УЄФА в сезоні 2008/09 років.
Спробуємо згадати найголовніші, найзнаковіші тріумфи Шахтаря. Перемоги, які вплинули на розвиток клубу.
1. Кубок СРСР - 1961
Чому: Перший всесоюзний трофей в історії клубу
Поход за першим історичним тріумфом Шахтар, тоді ще Сталіно, розпочав з гостьової перемоги над динамівцями з Хмельницького (переможці пар визначалися в одній грі. У разі нічиєї, відбувалося перегравання - Чемпіон) на стадії 1/32 фіналу. Підопічні Олега Ошенкова здобули впевнену гостьову перемогу - 0:2.
Суперником Шахтаря в 1/16 фіналу став Спартак із Фергани. Знову впевнена гостьова перемога - 0:3.
А ось в 1/8 фіналу гірники зустріли на своєму шляху першого серйозного суперника. 24 серпня 1961 року українські футболісти в драматичному матчі перемогли динамівців із Тбілісі та пробилися в чвертьфінал.
У чвертьфіналі Шахтар здолав одноклубників із Сталінограда - 3:1. А у півфіналі розгромили ленінградський Адміралтеєць - 0:3.
Суперником клубу з України в фінальному матчі став, на той момент гранд радянського футболу, Торпедо Москва. Гірники завдяки дублю Ананченка (65', 70') та голу Родіна (1') виграли з рахунком 3:1 та вперше в своїй історії здобули трофей.
Склад Шахтаря у фіналі: Стрєлков, Головко, Снєгирьов, Аляб'єв, Мизерний, Сальков, Родін, Колосов, Ананченко, Захаров, Сапронов
Головний тренер: Олег Ошенков
2. Кубок СРСР - 1980
Чому: У фінальному поєдинку підопічні Віктора Носова перемогли надзіркове Динамо Тбілісі, яке трохи менше ніж за рік виграє Кубок володарів Кубків УЄФА
Як і в 1961 році, суперником Шахтаря у фіналі стали футболісти Динамо Тбілісі - мегазірковий колектив із легендарним Нодаром Ахалкаці на чолі. Віталій Старухін на 24-й хвилині відекрив рахунок, який протримався майже до кінця гри. Проте, на 80-й хвилині Гергій Чілая зрівняв рахунок. Здавалося, що основний час так і завершиться нічиєю, але Володимир П'яних на 84-й хвилині забив переможний гол. 2:1 на користь Шахтаря та 3-й Кубок СРСР в історії.
Зазначимо, що в півфіналі гірники перемогли московський Спартак, який за півроку
Склад Шахтаря в фіналі: Викт. Чанов, Варнавський, Горбунов, Симонов, П'яных, Рудаков, Роговський (Морозов, 64'), Соколовський (Кравченко, 90'), Старухін, Федоренко, Сафонов (Л. Малий, 86')
Головний тренер: Віктор Носов
3. Кубок України - 1994/95
Чому: Перший трофей команди в незалежній історії України
Сезон 1994/95 ознаменувався для гірників першим титулом часів Незалежності. У фіналі підопічні в серії пенальті перемогли дніпропетровський Дніпро та здобули довгоочікуваний трофей. Знаковою та перемога є ще й тому, що саме Дніпро вважався фаворитом протистояння. На 23-й хвилині Олександр Захаров вивів дніпрян уперед. І лише за 13 хвилин до закінчення гри лідер Шахтаря Ігор Петров зрівняв рахунок. 1:1 - основний час. Додатковий час переможця не виявив, а в серії пенальті підопічні Салькова зуміли виграти матч (7:6), а разом з ним і Кубок України.
Пенальті реалізували: Петров, Матвєєв, Кривенцов, Бабій, Орбу, Леонов, Коваль
Склад Шахтаря в фіналі: Шутков, Леонов, Коваль, Ященко, Попов (Воскобойник, 43), Онопко (Петров, 24), Орбу, Мартюк (Бабій, 98), Ателькін(Ковальов, 76), Кривенцов, Матвєєв
Головний тренер: Володимир Сальков
4. Чемпіонат України - 2005/06
Чому: Доля чемпіонату вирішувалася в Золотому матчі на нейтральному полі
У вирішальній грі гірникам протистояло київське Динамо.
Звання чемпіона сезону 2005/06 стало вже третім для гірників загалом і другим поспіль. Проте саме чемпіонство в сезоні 2005/06 остаточно проденструвало, що у київського Динамо на внутрішній арені з'явився серйозний конкурент. Саме та вирішальна гра вивела протистояння на новий рівень. Саме тоді, у повній мірі, народиломя українське Класико, відоме далеко за межами України.
Золотий матч відбувся в Кривому Розі на стадіоні Металург за присутності 25 тисяч глядачів. Шахтар повів у рахунку на 60-й хвилині, завдяки голу Маріки. На 80-й хвилині динамівець Родольфо зрівняв рахунок і перевів гру в додатковий час. На 100-й хвилині Джуліус Агахова приніс гірникам чемпіонство, у чемпіонаті, який без перебільшення можна вважати одним з найкращих в історії.
Голи: 0:1 - 60' Маріка, 1:1 - 80' Родольфо, 1:2 - 100' Агахова
Динамо: Шовковський, Федоров, Ващук, Ель-Каддурі, Єщенко (Мілевський, 68'), Гавранчич (Родольфо, 55'), Ротань (Белькевич, 111), Ребров, Гусєв, Клебер, Шацьких
Головний тренер: Анатолій Дем'яненко
Шахтар: Шуст, Чигринський, Гюбшман (Стойкан, 91), Срна, Рац, Тимощук, Левандовський, Елано (Дуляй, 73'), Фернандінью, Маріка (Агахова, 80'), Брандау
Головний тренер: Мірча Луческу
5. Кубок УЄФА - 2008/09
Чому: Перший та єдиний євротрофей в історії клубу
Сезон 2008/09 виявився для підопічнихт Луческу досить неоднозначним. У ЗМІ досить активно мусувалася інформація, що власник клубу Рінат Ахметов розглядає варінти звільнення румунського фахівця. Не звільнив.
Єврокубковий сезон Шахтар розпочав ще з кваліфікації Ліги чемпіонів. У третьому кваліфікаційному раунді донеччани двічі впевнено розібралися з загребським Динамо (2:0 - вдома, 3:1 - на виїзді) і потрапили до групи C, у якій набрали 9 очок і посіли 3 сходинку, пропустивши в плей-оф Барселону та Спортинг. Самі ж гірники перебралися в плей-оф Кубку УЄФА. В 1/16 фіналу український клуб пройшов Тоттенгем (2:0 - вдома, 1:1 - у гостях).
На стадії 1/8 жереб обрав Шахтарю московський ЦСКА. Перший матч у Москві Шахтар програв - 1:0, але вдома зумів виграти - 2:0 та пробитися в чвертьфінал.
У чвертьфіналі підопічні Мірчі Луческу двічі перемогли Марсель (2:0 - вдома, 2:1 - на полі суперника) і вийшли в півфінал, де них чекало київське Динамо.
Українське Класико в рамках 1/2 фііналу Кубку УЄФА стало справжньою родзинкою того розіграшу. Обидва колективи заслуговували, як на місце в фіналі, так і на перемогу в турнірі. Перша гра відбулася в Києві й завершилася комфортною для гірників нічиєю - 1:1. На автогол Чигринського на 22-й хвилині, гірники відповіли голом Фернандінью на 68-й. Матч-відповідь у Донецьку виявився ще більш драматичним. На 17-й хвилині Жадсон вивів своїх партнерів уперед, але одразу після відновлення гри після перерви Ісмаель Бангура зрівняв рахунок. Здавалося, що команди дограють основний час і гра продовжиться в овертаймі. Але на 89-й хвилині жахлива помилка Ель-Каддурі та феноменальна майстерність Ілсінью вивели Шахтар у фінал.
У фіналі Шахтар зустрічався з бременським Вердером. Гра пройшла під диктовку підопічних Луческу, але відсутність досвіду таких матчів не дозволив донеччанам здобути більш упевнену перемогу. На гол Луїса Адріано на 25-й хвилині, музиканти за 10 хвилин відповіли голом Налдо, після дикої помилки Пятова. Другий тайм голів не приніс - команди діяли дуже обережно, у першу чергу з оглядом на власні ворота.
Історичний гол на 97-й хвилині забив Жадсон. 2:1 на користь Шахтаря і почесний трофей відправився в Україну.
Склад Шахтаря в фіналі: Пятов, Чигринський, Кучер, Срна, Рац, Фернандінью, Левандовський, Жадсон, Вілліан, Ілсінью, Луїс Адріану