Про хамство, дух гри, Говарда Вебба та вищу справедливість

13.07.2010 16:10 1573 0

Скажу відверто, у фіналі я вболівав за Іспанію, і дуже радію з того, що команда дель Боске зрештою досягла того, чого не могли досягти їхні попередники.

З рангу "одвічних невдах" команда видряпалася ще у 2008-му, коли виграла європейську першість. Завдання у ПАР було - закріпити успіх, і довести небезпідставність своєї перемоги на Євро.

Проте мова зараз про інше. Турнір у ПАР подарував нам масу матеріалу для роздумів - м'ячі, відеоповтори, судді, восьминоги тощо.

Зупинюся я на єдиній речі з-поміж усього цього загалу - суддівство англійця Говарда Вебба у фіналі.

Гостьові та форуми спортивних сайтів рясніють зараз думками вболівальників збірної Нідерландів та псевдофахівців про те, що "от якби не Вебб, то було б усе інакше, і Нідерланди перемогли б".

Не було б інакше, запевню вас з усією відповідальністю. А якби й було, то тільки гірше для Нідерландів. Щоб довести це, я навмисне витратив час, аби ретельно проаналізувати те, що відбувалося на полі.

Суддівство у фіналі річ особлива. Окрім справедливості та жорсткості у рішеннях, суддя має витримувати певну лінію, щоб не зіпсувати гру.

Так, Вебб був не безгрішний у цьому матчі, і подальший аналіз епізодів це доведе, але протягом усього матчу він був достатньо послідовним у своїх діях, аби зберегти той самий славнозвісний "дух гри".

Подумайте самі, передусім, ті, хто кричить про суддівство, яким би був далі фінал, якби Вебб був принциповим і на 28 хвилині за прийом карате проти Хабі Алонсо вилучив де Йонга.

Переконаний на всі 100, що це не помилка англійця, якби це був груповий етап, то Вебб вилучив би голландця миттєво, але у фіналі - це зовсім інша річ. Англієць чітко розумів - гру ламати не можна.

Залиш Вебб голландців удесятьох, а надто без опорника, та ще й з ван Боммелем на жовтій, який також міг залишити поле доволі швидко за свою манеру відбору, гра б перетворилася на "штурм зимового", коли 10 голландців стоять на воротах, а іспанці штурмують штрафний суперника. А зважаючи, що захист у "помаранчевих" не найсильніша ланка, є сумнів, що вони протрималися б навіть основний час.

Щодо загального враження, то, за всієї поваги до Марвейка і голландців, - такий футбол нам не потрібен. Очевидно, що команда вийшла грати "в кістку", а не в м'яч.

Згоден, інших способів перемагати іспанців, як показала практика, немає - треба нещадно бити їх по ногах, руках, головах чи навіть грудях, як це робив де Йонг, і чекати, що вони знітяться, попливуть і почнуть помилятися. Згоден також, що футбол - це не балет, і там є місце чоловічій боротьбі, але не хамству, яке ван Боммель і компанія у всій красі показали під час фінального матчу.

Проте, до помилок Вебба і суперечливих епізодів. До аналізу включено відео всіх жовтих карток і суперечливих моментів, які були під час матчу, окрім попередження Капдевіли на 67 хвилині - даруйте, не зміг знайти відео.

1 хвилина - порушення ван Персі на Бускетсі

Арбітр мав показувати жовту картку за атаку суперника ззаду. Судячи з повтору, про м'яч голландець не думав. Тобто фактично, якщо бути буквоїдом, як це роблять деякі вболівальники, на 15 хвилині, коли ван Персі отримав жовту, команда Марвейка мала залишатися удесятьох.

Завантажте Flash Player, щоб переглянути відео.

14 хвилина - порушення ван Боммеля на Пуйолі

Епізод на розсуд арбітра, проте голландець до м'яча не дістався і зіграв явно в корпус, при цьому дуже жорстко. У даній ситуації суддя не дав картку, бо це було перше порушення ван Боммеля, якби це був рецидив, однозначно мала бути б картка.

15 хвилина - порушення ван Персі проти Капдевіли (жовта картка)

Цілком заслужений "гірчичник". Якби суддя був до кінця принциповим, то з цієї хвилини Нідерланди мали б грати удесятьох.

17 хвилина - порушення Пуйоля проти Роббена (жовта картка)

Заслужена жовта за брудний підкат.

22 хвилина - порушення ван Боммеля на Іньєсті (жовта картка)

Заслужена жовта картка, яка, зважаючи на події на 14 хвилині, змушує задуматися.

23 хвилина - порушення Рамоса на Куйті (жовта картка)

На фоні ван Боммеля порушення зовсім не жорстке, але зважаючи на зрив атаки, попередження цілком заслужене.

28 хвилина - порушення де Йонга на Хабі Алонсо (жовта картка)

Суддя обмежився попередженням, хоча мав показувати пряму червону картку за такий фол. Тобто, на 28 хвилині Нідерланди мали залишитися вдев'ятьох. І це при тому, що до уваги не беруться "заслуги" ван Боммеля.

43 хвилина - порушення Снейдера проти Бускетса

Порушення, яке тягне мінімум на жовту, суддя проігнорував.

54 хвилина - порушення ван Бронкхорста проти Рамоса (жовта картка)

Фол не дуже грубий, але було зірвано перспективну атаку.

57 хвилина - порушення Хейтінги проти Вільї (жовта картка)

Фол чимось нагадує порушення ван Боммеля на 14 хвилині, тобто рішення приймається на розсуд арбітра. Цього разу Вебб вирішив, що Хейтінга гідний "гірчичника".

67 хвилина - порушення Капдевіли проти ван Персі (жовта картка)

78 хвилина - порушення ван Боммеля проти Іньєсти з подальшою симуляцією

Момент, який тягнув, якщо не на червону картку, то на жовту точно. За такої ситуації на полі у голландців мало лишатися 7 польових гравців + воротар. Більше того, нідерландець симулював порушення з боку Іньєсти.

84 хвилина - порушення правил Пуйолем проти Роббена (жовта картка голландцю за зайві емоції)

Перший з двох ключових моментів матчу. Пуйоль правила порушив, але м'яч залишився у голландця, він намагався реалізувати момент, і мав для цього всі шанси.

Інша річ, що добре зіграв Касільяс, але у футболі, на відміну від хокею, немає відкладеного покарання. Якщо команда зберігає м'яч у себе, то гра продовжується, і все - епізод заграно.

Якби Вебб свиснув, то, майже напевне, команда Нідерландів була б незадоволена, оскільки тоді це був би свисток на користь винуватця, адже шанс у Роббена забити гол був цілком реальним.

90 хвилина - удар ван Персі після свистка

Зазвичай, нагороджується жовтою. В даній ситуації суддя промовчав, оскільки голландець уже мав попередження.

93 хвилина - падіння Хаві у штрафному суперника

На останньому повторі видно, що Хейтінга заплів ноги Хаві під час удару, проте у фіналі такі пенальті давати не можна. У разі, якби Вебб призначив пенальті, то він мав би також давати другу жовту захиснику голландської збірної.

109 хвилина - порушення Хейтінги на Іньєсті (друга жовта картка)

Хейтінга відверто хапав Іньєсту за плече. Це був типовий "фол останньої надії", адже хавбек іспанської команди втікав сам-на-сам. Арбітр у даній ситуації мав або дати жовту Іньєсті за симуляцію, або другу Хейтінзі.

Якщо порівнювати цей епізод з епізодом з Роббеном, то Іньєста після порушення впав, а Роббен залишив у себе м'яч і дограв епізод. Саме тому в одному епізоді була картка і штрафний, а в іншому - ні.

111 хвилина - порушення ван дер Віла (жовта картка)

Ситуація неоднозначна. Повтор не дає відповіді чи порушив правила голландець, хоча в динаміці все було наче очевидним.

113 хвилина - удар Роббена після свистка

115 хвилина - удар Снейдера зі штрафного

М'яч влучив у спину Фабрегасу і пішов за лінію воріт, але суддя кутового не призначив. Ситуація абсолютно ігрова, до цього Нідерланди подали 5 чи 6 кутових без жодної гостроти.

116 хвилина - падіння Еліа біля чужого штрафного

Скоріш за все порушення було, але суддя промовчав.

116 хвилина - гол Іньєсти

Положення поза грою не було ні під час першого пасу Торреса, ні під час другого - Фабрегаса.

Вболівальники можуть закинути, що ця атака почалася з незафіксованого порушення проти Еліа.

Якщо добре подивитися відео, то стане зрозумілим, що гол став не наслідком контратаки, а наслідком помилки ван дер Варта в центрі оборони, зокрема, і під час виконання штучного офсайду. На момент гольової атаки голландці мали чисельну перевагу у захисті 7 проти 4.

На завершення епізоду Іньєста справедливо отримав жовту картку за зняту футболку. Також справедливо за зайві нерви "гірчичника" дістав Матейсен.

121 хвилина - удар Хаві після свистка

Хаві отримує цілком справедливу жовту, хоча ван Персі і Роббена суддя за такі порушення помилував. Тут ще раз варто згадати про дух гри. Хаві дістав попередження, тому що у нього до цього моменту не було жовтої, а у ван Персі і Роббена були.